Ťažba Bitcoinu spotrebúva viac elektrickej energie ako spotrebujú niektoré krajiny
Digitálnu Bitcoin určite netreba nikomu špeciálne predstavovať. Jedná sa totiž o fenoména modernej doby, ktorý si pomaly, ale isto razí svoju cestu pohlcujúc ostatné digitálne meny ako aj tie reálne.
Najnovšie portál TheGuardian prišiel s reportom odvolávajúc sa na Digiconomist.net, ktorý odhaduje približnú spotrebu energie využívanú na ťažbu tohto digitálneho zlata. Odhady hovoria o ročnej spotrebe 73,12TWh elektriny za rok čo znamená, že ťažiari spotrebujú o viac elektriny ako napríklad Nový Zéland či Maďarsko. Táto spotreba však má aj negatívny dopad na životné prostredie, konkrétne hovoríme o emisiách CO2 o kapacite 20 mega tón.
Spotreba energie aj naďalej stúpa
Pýtate a ako je to možné, že spotreba energie aj naďalej stúpa? Odpoveď je jednoduchá – je obmedzený počet Bitcionov, ktoré sú usporiadané v takzvaných blockchainoch a čím ich je menej tak tým je potrebná väčšia výpočtová sila na spracovanie algoritmu. Inými slovami ak neupadne záujem o digitálnu menu Bitcoin tak je predpoklad, že spotreba elektrickej energie bude aj naďalej stúpať vzhľadom na zvyšujúce sa nároky výpočtov.
Aj napriek vysokej spotrebe elektriny je to výhodné
Človek je tvor ekonomicky zmýšľajúci a týka sa to aj tohto prípade. Dnes je aktuálna hodnota Bitcoinu okolo 5750€ pričom v minulom roku sa cena Bitcoinu dlhodobo držala na úrovni okolo 10000€. Odhaduje sa, že jeho cena bude v budúcnosti výrazne rásť. Niektoré optimistické odhady dokonca hovoria o hodnote jedného Bitcoinu vo výške 50000 $. V preklade to znamená, že kým spotreba spotreba elektrickej energie vrátane hardwaru potrebného na jeho ťažbu bude nižšia ako potencionálny zisk tak o Bitcoin bude aj naďalej záujem.
Zdroj: digiconomist.net via TheGuardian.com, úvodný obrázok: vlastný
Komentáre