BezpečnosťNávody

Takto zabránite sledovaniu vašich e-mailov v aplikácii Gmail

Isté sledovanie prebieha aj v e-mailových schránkach. Pozrite sa, ako takéto sledovanie vypnúť v aplikácii Gmail a zvýšte svoje súkromie.

Inzerenti reklám žijú z informácií o používateľoch. Čím je ich viac, tým je to pre nich lepšie. Takéto sledovanie ale prebieha aj napríklad v e-mailovom prostredí, kde to ale už trochu výraznejšie narúša súkromie. Mnoho poskytovateľov e-mailových služieb vie takéto sledovanie blokovať, no automaticky tak koná málokto. Preto sa dnes pozrieme na zrejme najpopulárnejšie e-mailové prostredie – Gmail a ukážeme si, ako také sledovanie vypnúť.

Vypnutie sledovania na počítači

V prvom rade je ale potrebné vysvetliť, ako také sledovanie funguje. Niektoré e-maily vo svojom tele obsahujú sledovacie pixely, ktoré sú vložené do obrázkov alebo odkazov. Ide o malú časť kódu, ktorá je nenápadnou. Ako sa vám načíta externý obrázok, tak sa načíta zo serveru tretej strany, čo vie odosielateľ správy zaregistrovať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Následne vie zistiť to, kedy a koľkokrát si správu zobrazíte. Ide o nástroj, ktorý môže byť v niektorých prípadoch užitočný. Pomáha odosielaťelovi správy napríklad identifikovať, či ste správu dostali, a či ste ju reálne prečítali. Dokáže ale zbierať aj ďalšie údaje. Napríklad na aké odkazy ste klikli, koľkokrát ste zobrazili správu a podobne. Tieto informácie sú užitočné najmä pre zadáveteľov reklám a ďalších ponúk. Vedia vám totiž na základe vašej interakcie ušiť ponuku na mieru. Prípadne odosielateľ vie hlbšie analyzovať, či a ako ste pracovali s jeho správou. Ak sa vám toto správanie zdá rušivé, potom určite postupujte podľa krokov zobrazených nižšie.

V prvom rade si ukážeme, ako takéto sledovanie vypnúť na počítači. Prejdite teda do svojej schránky, kde otvorte nastavenia kliknutím na ozubené koliesko a následne kliknite na tlačidlo Zobraziť všetky nastavenia. V sekcii Všeobecné (táto sekcia sa otvorí automaticky) nájdite časť Obrázky. Následne v tejto časti prepnite nastavenie na Spýtať sa pred zobrazením externých obrázkov. To vám zaručí, že sa vám automaticky nezobrazia obrázky, ktoré sú súčasťou tela správy a tým pádom nebudú vedieť získať informácie o vašom správaní. Na konci nezabudnite kliknúť na tlačidlo Uložiť zmeny.

gmail vypnutie obrázkov
Zdroj: vosveteit.sk

Vypnutie sledovanie v mobilnej aplikácii

Takéto sledovanie viete samozrejme vypnúť aj v mobilnej aplikácii Gmail. V aplikácii otvorte nastavenia kliknutím na hamburgerové menu v ľavom hornom rohu. Následne vyberte možnosť Nastavenia. Potom prejdite na úplný koniec nastavení, kde nájdete možnosť Obrázky.

gmail mobil obrázky 1
Zdroj: vosveteit.sk

Kliknu tím na danú možnosť sa vám otvorí okno, kde viete prepnúť toto nastavenie podobne, ako na počítači. Zmenu nastavenia ale v tomto prípade netreba nijak ukladať, uloží sa sama.

gmail mobil obrázky 2
Zdroj: vosveteit.sk

Pevne veríme, že vám zmena tohto nastavenia pomôže k vylepšeniu vášho súkromia na internete.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close