Takto vyzerá Mars zo vzduchu: NASA zverejnila prvý farebný záber z dronu Ingenuity

Dron má za sebou druhý úspešný testovací let.

dron Ingenuity_mars
Zdroj: Pixabay.com (Aynur_zakirov), Ingenuity (Wikimedia)

22. apríla dokončil dron Ingenuity svoj druhý let, píše portál NASA. Druhý testovací let nadviazal na úspech prvého a okrem dlhšieho pobytu vo vzduchu dron vyskúšal aj pohyb do boku.

„Telemetria, ktorú sme dostali nám ukazuje, že let prebehol podľa očakávaní a naše počítačové modely boli správne. Za sebou máme dva úspešné lety, čo znamená, že sa stále máme čo učiť,“ vyjadril sa Bob Balaram, hlavný inžinier misie Ingenuity.

Prvý testovací let trval približne 30 sekúnd a dron sa vzniesol do výšky troch metrov, chvíľu vo vzduchu ostal a potom pomaly zostúpil na povrch. Druhý let už vyniesol dron do výšky piatich metrov. Chvíľu vo vzduchu ostal, ako v prípade prvého letu, no následne sa naklonil o päť stupňov a posunul sa dva metre do boku. Potom sa dron zastavil a otáčal kamerou do rôznych smerov. Nakoniec sa dron vrátil na pôvodné miesto a pristál.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Znie to ako jednoduchá misia, no v skutočnosti musíme počítať s veľkým množstvom neznámych, ak letíme v atmosfére Marsu. Našim cieľom je urobiť z neznámych známe,“ vyjadril sa Havard Grip, hlavný pilot misie Ingenuity.

Historický úspech

Letieť s dronom v atmosfére Marsu je oveľa zložitejšie, než letieť s dronom na Zemi. Mars má síce menšiu gravitáciu ako Zem, no zároveň má oveľa redšiu atmosféru, ktorá je dôležitá pre let s vrtuľami, ktoré sa spoliehajú na hustotu vzduchu okolo. Každá sekunda, ktorú Ingenuity strávi vo vzduchu prináša vedcom neoceniteľné dáta, na základe ktorých porovnávajú let na Marse a let na Zemi. Zároveň vedci z NASA získavajú skúsenosti v riadení drona na diaľku.

Prvý letecký farebný obraz Marsu

Misia Ingenuity má na červenej planéte jediný cieľ, a to dokázať, že aj v riedkej atmosfére Marsu je možné letieť. Každý ďalší let, ktorý dron vykoná nadviaže na úspech toho predchádzajúceho a posunie hranice ešte o trochu ďalej. Zaujímavosťou je, že jediná misia Ingenuity je preletieť sa po Marse. Dron nemá na palube žiadne vedecké nástroje, ktoré by prispeli k misii Perseverance, s ktorou sa na Mars dostal.

Ingenuity
Zdroj: NASA-JPL

Zároveň ale ide o historickú misiu, ktorá ukázala, že dokážeme letieť aj na povrchu inej planéty. S posledným, úspešným, testovacím letom zverejnila americká NASA aj prvú farebnú fotografiu, zachytenú dronom Ingenuity, priamo zo vzduchu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre