Takto vyzerá budúcnosť! Vedcom sa podarilo po prvýkrát pomocou 3D tlače vytvoriť srdce za použitia biologických materiálov

Vedci vytlacili Srdce
Zdroj: Youtube (Haaretz.com), úprava: vlastná

Veda je neuveriteľná a hlavne tvorivá oblasť ľudskej činnosti. Vďaka nej totiž premieňame „nereálne“ veci v realitu. Niekoľko rokov dozadu, boli pre nás stroje opakujúce monotónnu činnosť vrcholom technologického pokroku, a dnes sú dokonca schopné učiť sa vďaka podpore AI technológie novým veciam bez toho, aby sme do nich zasahovali. Svojim spôsobom sa stávajú autonómnymi jednotkami našej spoločnosti. Stroje však nie sú všetkým kde môžeme vidieť neskutočný progres napredovania. Jednou z takejto oblasti je aj medicína. Najnovšie sa izraelským vedcom podaril niečo čo sme doteraz nemohli vidieť – vytvorili srdce za použitia ľudského tkaniva pomocou 3D tlače. Informuje o tom portál Futurism.com.

Vedcom, z Tel Avivskej univerzity sa podarilo vytvoriť pomocou 3D tlače srdce. Nejedná sa však o „hocijaký model“, ale o srdce, na ktorého výrobu použili ľudské tkanivá, vrátane cien, kolagénu a biologických molekúl.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zavedenie technológie tlače srdca do praxe je však ešte ďaleko pred nami

Vedcom sa podarilo vytvoriť malý model srdca, ktorý je prvý krokom zavedenia tejto technológie do praxe. Takto vyrobené srdce má totiž niekoľko háčikov – bunky zatiaľ spolu nespolupracujú.

„Bunky musia mať schopnosť pumpovať (pozn. redakcie: pumpovať krv). Aktuálne síce dokážu reagovať, ale nie spolu kooperovať,…“ hovorí Tal Dvir, vedúci výskumník. Ďalej dodáva: „Je to prvýkrát kedy sa niekomu podarilo navrhnúť a úspešne vytlačiť celé srdce, vrátane komôr, buniek, či s krvných cievami“.

Vedci, na to aby vytlačili srdce použili „personalizovaný hydrogel“, ktorý pochádza z tukových tkanív extrahovaných z ľudských testovaných subjektov, aby vytvorili „bioniky“, ktoré sa potom vytlačili, aby sa vytvorili vaskularizované náplasti a komplexné celulózové štruktúry. Výsledné autológne upravené tkanivo sa môže transplantovať späť pacientovi, opraviť alebo nahradiť zranené / choré orgány s nízkym rizikom odmietnutia.

Zdroj: via Futurim.com, 3D Printing of Personalized Thick and Perfusable Cardiac Patches and Hearts

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre