Takto vám hacker môže znepríjemniť život, ak získa prístup do vašej e-mailovej schránky. Toto nechcete zažiť!

Pozrite sa na 6 spôsobov toho, ako útočník môže zneužiť váš e-mail, ak prelomí vaše prihlasovacie údaje. Od krádeže identity až po sledovanie vášho pohybu!

Gmail hacker
Zdroj: freepnglogos.com, Vosveteit.sk (koláž)

Pravdepodobne by ste nepovedali, že e-mailové účty sú pre podvodníkov hotový jackpot. No pravdou je, že ide o jedny z najcennejších typov účtov, ku ktorým sa môžu dostať. Práve pomocou e-mailového účtu vedia poškodiť vašu identitu a dokonca vedia urobiť škodu aj po finančnej stránke. Poďme sa nižšie spolu na to, čo môže útočník s vašou e-mailovou schránkou spraviť. Téme sa podrobne venoval portál makeuseof.com.

Čo všetko môže hacker spraviť s vašim e-mailovým účtom, ak sa do neho dostane

Môžu sa za vás vydávať

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Myslím, že je každému jasné, že by sme nemali slepo dôverovať každému e-mailu, ktorý dostaneme. Samozrejme, každý z nich nemusí byť hneď „zlý„. No všeobecne by sme sa mali riadiť tým, že budeme dôverovať len správam od osôb, ktorým dôverujeme. V minulosti sa dosť používali e-maily, ktoré ľudom klamali že vyhrali nejakú súťaž, do ktorej sa však daný človek nikdy ani nezapojil, ľudia sa však už takto ľahko nachytať nedajú a preto podvodníci trochu pozmenili taktiku.

Teraz zvyknú robiť to, že akonáhle sa dostanú do niekoho e-mailového účtu, tak následne kontaktuje kamarátov, rodinu obete a podobne. Ak je podvodník v tomto dostatočne dobrý, kontaktovaní ľudia si myslia, že komunikujú s obeťou. V tejto časti už podvodník zvykne žiadať peniaze od daných rodinných príslušníkov alebo kamarátov a chce od nich, aby mu poslali peniaze. Peniaze však očividne nikdy neskončia v rukách obete, ale v rukách podvodníka. Mimochodom, ak sa teraz pýtate, ako útočník vie, komu napísať, tak ak máte napríklad Gmail, tak do neho sa automaticky synchronizujú vaše kontakty. Útočník má okrem e-mailových adries tak dostupné aj telefóne čísla.

Vedia zistiť heslá od vašich iných účtov

Pravdepodobne aj vy používate váš e-mail na to, aby ste sa registrovali do rôznych služieb. Určite sa vám stalo, že ste zabudli heslo do vášho účtu a potom ste si ho obnovili. To isté môže spraviť aj útočník, aby sa dostal napríklad do vášho Facebook účtu a podobne.

Vedia prelomiť aj dvojfázové overenie v iných službách

Niekedy sa stane, že síce hacker môže mať správne heslo od účtu, no zastaví ho práve dvojfázové overenie. Preto je lepšie ho mať, nikdy neviete, kedy vás môže v budúcnosti zachrániť. Nezaberie to nejak extra veľa času, takže sa to určite oplatí si ho aktivovať. No problémom je, ak ho nemáte a útočník sa dostane do vášho účtu. Môže vás tak vyblokovať z vašej schránky a zároveň, ak používate dvojfázové overenie v inej službe, a na overenie vašej identity používate váš e-mail, tak máte problém.

dvojstupnove overenie prilasenia gmail ucet
Zdroj: Vosveteit.sk, Pixabay.com (JavadR)

Vedia sa dostať k citlivým informáciám

Ak by sa dostal hacker napríklad do nejakého e-mailového účtu zamestnanca určitej firmy, dokázalo by to v niektorých prípadoch doslova položiť celú firmu. Pri príklade s firmou, môže ísť o nejaké finančné údaje firmy, heslá a to všetko je teraz viditeľné pre hackera, ktorý s tými údajmi môže urobiť všetko, čo len chce a má v pláne. Rovnako vám môže odcudziť citlivé informácie, ktoré zneužije. Napríklad plány z roboty na vývoj nejakého produktu a podobne. Tých scenárov, čo môže získať, je neúrekom.

Sú schopní ukradnúť vašu identitu

Môže nastať aj takáto situácia, že hacker bude chcieť ukradnúť vašu identitu, vie vaše meno, adresu, faktúry, ktoré ste dostali a vaše meno sa na nich nachádza, ba dokonca sa vedia dostať aj ku vašim fotkám, ktoré ste poslali na cloud. Ak používate váš e-mailový účet na zálohovanie dát, tak mu nič nestojí v tom, aby sa za vás vydával a vedel o vás aj tie najcitlivejšie informácie.

Deepfake technológia ukazuje svoje možnosti
Zdroj: Unsplash (Albert Dera, Robert Godwin), Pixabay (41330), Úprava: Vosveteit.sk

Majú prehľad, kedy nie ste doma

Keďže majú prístup k e-mailovej adrese, majú kompletný prehľad, aké ubytovanie ste si objednali, kde sa ubytovali a podobne. Dokážu sa pozrieť aj do vášho kalendára, a dokonca aj sledovať váš pohyb. Napríklad, ak má útočník prístup k vášmu Gmailu účtu, tak vie sledovať, kde presne ste sa pohybovali a to aj v reálnom čase.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre