Spravodajstvo

Takto sa vyvíja slovenský trh so smartfónmi. Jeden gigant sa pomaly vytráca, druhý zas raketovo rastie!

Na slovenskom trhu so smartfónmi si svoju pozíciu dlhodobo drží Samsung, ale i Apple. Huawei zas stráca a Xiaomi raketovo rastie.

Trh so smartfónmi sa v priebehu posledných dvoch rokoch otriasal od základov. Dôvodom nie je len aktuálne prebiehajúca pandémia a s ňou spojená zmena nákupného správania, ale aj sankcie amerických úradov, namierené smerom na spoločnosť Huawei. Zatiaľ, čo štatistiky predajov smartfónov odhaľujú skôr „budúce“ trhové podiely výrobcov smartfónov, tak nehovoria o aktuálnom rozložení síl. To je aj jeden z dôvodov, prečo by sme vám radi dali do pozornosti štatistiky spoločnosti Statcounter.com, ktoré odhaľujú aktuálne rozloženie trhových síl výrobcov smartfónov naprieč našim regiónom.

Na Slovensku stále a zatiaľ neohrozene dominuje Samsung

Ako môžete vidieť nižšie na grafe, tak kórejský výrobca smartfónov, spoločnosť Samsung, je dlhodobo trhovým lídrom, ktorý si drží značný náskok pred konkurenciou. Podľa dát spoločnosti, Samsung k 31. augustu tohto roka, pokrýval 28,17% trhu zatiaľ čo druhý Apple, pokrýval 21,89%. Prvú trojicu uzatvára čínsky výrobca, spoločnosť Huawei.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako možno na grafe nižšie vidieť, tak zlom vo vývoji trhového podielu spoločnosti Huawei nastal v novembri až decembri minulého roka, od kedy mesiac čo mesiac stráca používateľov. Rovnako treba povedať, že tento trend nie je prítomným len v našom regióne, ale i globálne. Dôvodom je, že spoločnosť jednoducho nemá dostatok komponentov na výrobu konkurencieschopných smartfónov, ku ktorým má aktuálne obmedzený prístup. Inými slovami, spoločnosť momentálne nedokáže v dôsledku sankcií držať krok s konkurenciou.

Graf nižšie ďalej odhaľuje kontinuálny rast spoločnosti Xiaomi, ktorý v období júl až august poskočil za posledný rok najvýraznejšie. Štvrtý najväčší výrobca smartfónov na našom trhu, Xiaomi, je dnes len na skok od spoločnosti Huawei. Na trhu ich delí rozdiel necelého 1%. Prvú päticu uzatvára Motorola s trhovým podielom 3,49%.

trhovy podiel vyrobcov smartfonov slovensko k 31.08.2021
Zdroj: statcounter
  1. Samsung – 28,17%
  2. Apple – 21,89
  3. Huawei – 19,35
  4. Xiaomi – 18,45%
  5. Motorola – 3,49%
  6. Lenovo – 2,92%

Ostatní výrobcovia mali k 31. augustu 2021 menej ako 2%.

Sú pre vás trhové podiely jednotlivých výrobcov smartfónov prekvapením, alebo nie? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close