Takto môžete z vášho Xiaomi odstrániť systémové aplikácie, ktoré nejde odstrániť, v priebehu pár desiatok sekúnd

Pozrite sa, ako môžete v Xiaomi smartfóne odstrániť predinštalované systémové aplikácie bez toho, aby ste museli robiť ROOT zariadenia.

odinstalovanie aplikacii_android
Zdroj: Vosveteit.sk

Xiaomi smartfóny sa predávajú spolu s predinštalovaným softvérom. V prípade novších verzií MIUI, je možné časť týchto aplikácií odstrániť, ale nie všetky. Rovnako treba povedať, že MIUI 12.5 zariadenia, prichádzajú na trh s „okresaným“ počtom tohto typu aplikácií, avšak stále sú prítomnými. Nezaberajú len úložný priestor, ale ako ukázala nedávno štúdia, tak tento typ aplikácií aj odosiela dáta na serveri spoločnosti. Otázkou je, dá sa tento typ softvéru odstrániť zo smartfónu? Dobrou správou je, že áno a my vám nižšie ukážeme, ako na to.

Takto odstránite predinštalované aplikácie v Xiaomi, ktoré nejdú vymazať

Skúsenejší používatelia bezpochyby poznajú pojem ROOT. Vo všeobecnosti Android balí časť aplikácií do takzvanej „pamäte iba na čítanie“ (ROM) zariadenia, čo znamená, že tieto aplikácie nemôžete odstraňovať ani upravovať bez toho, aby ste zariadenie rootovali. Postup, ako môžete odstrániť systémové aplikácie bez potreby ROOTu v každom Androide, sme vám priniesli v tomto článku. Pre používateľov Xiaomi smartfónov, existuje však aj jednoduchšia cesta, ktorú by sme vám radi nižšie ukázali.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Všetko, čo budete k tomu potrebovať, je internetový prehliadač založený na jadre Chromium (teda napríklad Google Chrome), USB kábel a zapnutie vývojárskych nastavení smartfónu, prostredníctvom ktorých povolíme možnosť odstránenia systémových aplikácií. Poďme sa pozrieť, ako na to.

V prvom kroku je potrebné zapnúť si Vývojárske nastavenia smartfónu. Urobiť tak môžete potom, ako kliknete na položku Nastavenia a potom zvolíte možnosť O telefóne. Následne niekoľkokrát rýchlo za sebou kliknite na Verziu MIUI, pokiaľ neuvidíte oznámenie, že ste sa stali vývojárom.

Xiaomi MIUI aktivovanie rezimu vyvojarov
Zdroj: Vosveteit.sk

V ďalšom kroku sa vráťte späť do Nastavení a choďte do sekcie Ďalšie nastavenia. Potom otvorte položku Možnosti pre vývojárov. Teraz sa posuňte k ponuke Ladenie, kde zapnite funkcie „Ladenie USB“, „Inštalovať cez USB“ a „USB ladenie (Bezpečnostné nastavenia)“.

Potom, ako zapnete tieto nastavenia, tak si otvorte prehliadač Chrome a stránku adb.miuies.com. V ďalšom kroku prepojte váš smartfón a počítač prostredníctvom USB kábla a zvoľte v prehliadači Chrome „Add Device“.

ako odstranit predinstalovane aplikacie v xiaomi_1
Zdroj: Vosveteit.sk

V ďalšom kroku sa vám zobrazí na smartfóne notifikácia o prepojení zariadení, tú treba potvrdiť.  Následne by sa vám mal načítať váš smartfón na stránke adb.miuies.com. Potom zvoľte možnosť Connect.  K prepojeniu zariadení by malo dôjsť v priebehu pár sekúnd.

MIUI 12 Nastavenia pre vyvojarov_4
Zdroj: Vosveteit.sk

Už len stačí vybrať aplikácie, ktoré chcete odstrániť

Potom, ako prepojíte váš smartfón so službou adb.miuies.com, tak zvoľte možnosť „Uninstall Bloarware“. Následne si budete môcť vybrať zo zoznamu aplikácií, ktoré sú nainštalované v smartfóne a odstrániť ich. Dávame vám však do pozornosti, že odstraňujte len aplikácie, o ktorých ste si istý, že vám nebudú chýbať a nestarajú sa o chod zariadenia. Ide teda o aplikácie ako Mi Prehliadač, FM rádio a podobne.

ako odstranit predinstalovane aplikacie v xiaomi_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Pevne veríme, že tip na tento návod vás oslovil. Budeme radi, ak článok podporíte lajkom na našej fanúšikovskej Facebook stránke, či zdieľaním na sociálnej sieti.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre