BezpečnosťNávody

Takto môžete odstrániť Adobe Flash prehrávač z vášho počítača. Jeho odstránenie dlho neodkladajte!

Odstránenie Adobe Flash prehrávača neodkladajte. Zbytočne by ste sa vystavovali bezpečnostným rizikám, ktoré plynú z tohto prehrávača

V priebehu posledných týždňov sme sa venovali téme Adobe Flash prehrávaču vo zvýšenej miere. Dôvodom je, že už o pár dní mu končí oficiálna podpora zo strany vývojárov, z čoho plynie viacero bezpečnostných rizík. Zároveň treba dodať, že  aj napriek ukončenia softwarovej podpory, tak už dnes je Adobe Flash sám o sebe potenciálne rizikovým programom.

Prečo končí podpora Adobe Flash prehrávača?

Hoci svojho času išlo o jeden z najrozšírenejších štandardov, ktorý slúžil na prehrávania videí, či ďalšieho multimediálne obsahu na internete, tak spôsob, akým pracuje s dočasnou pamäťou, ho niekoľko rokov dozadu „odpísal“. V súčasnosti je tento štandard z väčšej časti nahradený HTML5 štandardom a zároveň je tento typ obsahu blokovaným viacerými internetovými prehliadačmi vrátane Chromu. Ako sme už vyššie písali, tak dôvodom je ako pracuje s dočasnou pamäťou, kde môže potenciálny útočník využiť jeho zraniteľnosti, aby získal kontrolu nad operačným systémom. Okrem iného je energeticky náročným na spotrebu energie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako môžete Adobe Flash prehrávač odinštalovať z počítača?

Samotný proces odstránenia je vcelku jednoduchým. Otvorte si ponuku Štart a dajte vyhľadať „Ovládací panel“. Následne ho otvorte.

Windows 10_ovladaci panel
Zdroj: vosveteit.sk

Potom sa vám otvorí okno s viacerými možnosťami. Kliknite na možnosť Programy > Odinštalovať programy. Otvorí sa vám okno, ako môžete vidieť nižšie. V rámci neho vyhľadajte Adobe Flash Player a dvakrát kliknite na program. Následne zvoľte možnosť odinštalovať.

ako odinstalovat Adobe Flash prehravac
Zdroj: vosveteit.sk

Potom vás systém môže vyzvať k vypnutiu internetových prehliadačov, ktorého je súčasťou, či iného softwaru, ktorý je práve zapnutým a využíva na svoje fungovanie súčasti Adobe Flash. Potom, ako vypnete tento software, tak dôjde v priebehu približne 30 sekúnd k jeho odstránenou. 

Adobe Flash prehravac_jeho odstranenie
Zdroj: vosveteit.sk

Odstráňte si zo zariadenia aj „zvyšky“ po Adobe Flash prehrávači

Zároveň nám dovoľte dať vám do pozornosti aj možnosť odstránenia „zvyškov“ súborov po Adobe Flash prehrávači. Otvorte si ponuku štart a dajte vyhľadať „C:\Windows\system32\“. Následne otvorte priečinok, ktorý vám systém vyhľadal.

vymazanie Adobe Flash prehravaca_2
Zdroj: vosveteit.sk

Teraz vyhľadajte priečinok „Macromed“, ktorý následne odstráňte. 

odstranenie pozostatkov po Adobe Flash prehravaci
Zdroj: vosveteit.sk

Teraz reštartujte váš počítač. Následne by ste mali mať všetky súbory vytvorené Adobe Flash prehrávačom odstránené z vášho zariadenia. Mimochodom, oficiálna podpora prehrávača končí už na prelome nového roka, pričom od 12. januára bude Adobe blokovať obsah zobrazovaný cez prehrávač.

Via beebom.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close