Tajomstvá planéty Merkúr pochované u nás na Zemi: Ako sa ku nám dostali úlomky protoplanéty?

Nová štúdia ponúka zaujímavý pohľad do minulosti, keď sa formovala planéta Merkúr. Pred niekoľkými miliardami rokov by sme ju nespoznali.

Vesmírna sonda BepiColombo prva fotografia
Zdroj: ESA/BepiColombo

Európska vesmírna agentúra nedávno publikovala dychberúce zábery nášho Slnka zachytené misiou Solar Orbiter. Počas svojej cesty k Slnku sa sonda dostala blízko k planéte Merkúr, prvej planéte Slnečnej sústavy a nevynechala príležitosť dozvedieť sa o tejto planéte niečo viac.

Merkúr je len o niečo väčší ako Mesiac a práve kvôli svojej veľkosti by sa nemal nachádzať tam, kde sa momentálne nachádza. Nový výskum prináša teóriu, že kedysi dávno bol Merkúr oveľa väčší, no jeho osud spečatila kolízia s neznámym objektom, upozorňuje portál India Today. Táto kolízia odrazila časť planéty do vesmíru a niektoré z úlomkov dopadli aj na našu planétu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci prezývajú planétu, ktorá existovala pred niekoľkými miliardami rokov ako super-Merkúr. Existencia tejto planéty bola navrhnutá na vedeckej konferencii Lunar and Planetary Science Conference. Vedci sa vo svojej štúdii zamerali na malé percento meteoritov objavených neďaleko dediny Aubres vo Francúzsku. Kompozícia týchto meteoritov môže odpovedať dávnemu zloženiu planéty Merkúr. Zatiaľ výskumníci objavili 80 podobných meteoritov po celom svete.

„Špecifická vzorka meteoritov označovaných aj ako aubrity, zdieľa rovnaké zloženie ako láva na planéte Merkúr. Je možné, že môžu pochádzať z kôry tejto planéty. Predchádzajúce výskumy však túto možnosť vylúčili na základe teórie o pôvode asteroidov,..“, vysvetľuje doktorka Camille Cartier, planetárna vedkyňa a jedna z autoriek novej štúdie.

Kolosálna kolízia

Dnes nemá planéta Merkúr plášť, no predpokladá sa že v minulosti bola situácia úplne iná. Bohatý kremíkový plášť však z planéty vytrhol gigantický náraz, tvrdí štúdia. Zatiaľ tieto tvrdenia nedokázali vedci ešte na 100% potvrdiť. Momentálne neexistujú žiadne vzorky z Merkúra, s ktorými by mohli pracovať. Na základe výpočtov ale tím odhadol, že v prípade kolízie sa mohlo k Venuši dostať až 20% materiálu vyvrhnutého do vesmíru a k Zemi by sa dostalo približne 5% materiálu.

Ak bola hmotnosť super-Merkúru od 0.3 po 0.8 hmotnosti Zeme, potom sa ku našej planéte mohol dostať materiál rovnajúci sa približne 2.5% hmotnosti Zeme, tvrdia vedci. V novej štúdii označujú Merkúr ako možný pôvod aubritov, no vedci sa zatiaľ vyhýbajú akýmkoľvek priamym tvrdeniam. Iná vedecká štúdia totiž tvrdí, že tieto meteority pochádzajú z asteroidov typu E.

Pochádzajú teda tieto vzácne meteority z Merkúru? To zatiaľ nie je isté, no ak áno, potom sa v útrobách Zeme nachádzal kúsok inej planéty ešte dlho predtým, ako začali po zemi kráčať prví ľudia. Ďalšie informácie prídu okolo roku 2025, kedy sa na obežnú dráhu planéty dostane sonda BepiColombo. Tá vznikla spoluprácou medzi európskou a japonskou vesmírnou agentúrou. Misia preskúma záhadný pôvod planéty Merkúr.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre