Svet „príde“ o jednu sekundu. Tu je dôvod, prečo. Ako nás toto rozhodnutie ovplyvní?

Priestupné sekundy sa pridávajú k času od roku 1972, no už čoskoro prestanú. Prečo?

Ako vieme, že je čas skutočný?
Zdroj: NASA, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Vedci a vládni predstavitelia sa rozhodli, že do roku 2035 vypustia takzvané priestupné sekundy. Rovnako ako priestupné roky, aj sekundy sa už posledných 50 rokov pridávajú k času, aby sa minimalizoval rozdiel medzi atómovými hodinami a pomalšou rotáciou našej planéty.

Rozhodnutie padlo na konferencii vo Francúzku, ktorú organizovala Medzinárodná časová ústredňa, informuje Science Alert. Väčšina ľudí si vysadenie priestupných sekúnd nevšimne, no ide o zmenu, ktorá by mohla vážne ovplyvniť zariadenia, ktoré sa spoliehajú na presný čas, napríklad GPS systémy, telekomunikačné zariadenia, rôzne druhy softvéru a ovplyvnené by mohli byť aj vesmírne misie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

S nápadom vyradiť používanie priestupných sekúnd súhlasilo 59 členov Medzinárodného úradu pre miery a váhy na konferencii, ktorá sa organizuje v Paríži približne každé štyri roky. S rozhodnutím nesúhlasilo Rusko, no tentokrát podľa riaditeľky časového oddelenia, Patrizie Tavella, nešlo o „rozhodnutie z princípu“. Aj Rusko súhlasí s vypustením priestupných sekúnd, no dátum efektívnej platnosti chcelo posunúť do roku 2040. Iné krajiny chceli sekundy vypustiť o niečo skôr a to v rokoch 2025 alebo 2030.

„Rok 2035 sa zdal byť najlepším kompromisom,“ hovorí Tavella.

Väčší rozdiel medzi astronomickým a atómovým časom

Zároveň dodáva, že sa vypustením priestupných sekúnd nič nezmení. Vedci dlhú dobu merali rotáciu Zeme pomocou sekúnd, než prišli atómové hodiny, ktoré ponúkli oveľa presnejšie meranie času. Rotácia našej planéty sa spomaľuje, čo znamená že tieto dva časy už nie sú rovnaké. Vedci preto zaviedli priestupné sekundy, ktoré vznikli v roku 1972 a do dnešného dňa ich bolo pridaných 27. Priestupné sekundy sa pridávajú nepravidelne, poslednú pridali v roku 2016.

Ak vznikne potreba priestupnej sekundy, tá sa zavádza vždy 30. júna alebo 31. decembra o polnoci. Táto úprava sa vykonáva na celom svete v rovnaký okamih. Väčšinou sa stáva, že treba jednu sekundu pridať, no môže sa stať aj to, že ju treba odobrať.

Do roku 2035 sa nič nezmení, tvrdia vedci. Po tomto roku však dovolia, aby bol časový rozdiel medzi astronomickým a atómovým časom väčší ako jedna sekunda. Presná hodnota sa zatiaľ nevie. Vedci budú do roku 2035 o probléme diskutovať v nádeji, že sa im podarí nájsť riešenie.

Možným riešením by bolo nechať rozdiel medzi časmi narásť až do jednej minúty. Judah Levine, fyzik z amerického Inštitútu pre miery a technológie tvrdí, že nikto nevie koľko potrvá, kým sa rozdiel medzi časmi dostane až na jednu minútu. Mohlo by to trvať od 50 až do 100 rokov. Lenže čo potom? Levine navrhuje problém „zakryť“. Jeho riešením je to, aby posledná minúta dňa trvala v skutočnosti dve minúty.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre