Superhmotná čierna diera trhá na oblohe masívnu hviezdu. No spôsob, ako to prebieha, sme ešte nevideli

Scary Barbie je hviezda, ktorú nesmierne pomaly požiera čierna diera. Tento proces vytvoril zároveň aj jedno z najjasnejších, najenergetickejších a najtrvácnejších prechodných objektov, aké sme kedy pozorovali.

spagetizacia cierna diera pohlcuje hviezdu
Zdroj: Mopic / Shutterstock.com

Astronómovia z univerzity Purdue University vzhliadli na oblohe niečo, čo sme ešte nevideli. Na nočnej oblohe objavili vzdialenú hviezdu, ktorú požiera superhmotná čierna diera. No to nie je všetko. Tento proces je výnimočný z viacerých dôvodom. Ide totiž o jedno z najjasnejších, najenergetickejších a najtrvácnejších prechodných objektov, aké sa podarilo vedcom pozorovať.

„Je to absurdné. Ak si vezmete typickú supernovu a vynásobíte ju tisíckrát, stále nie sme na úrovni jej jasu – a supernovy patria medzi najjasnejšie objektami na oblohe,“ povedal Danny Milisavljevic.

V astronómii sú veci, ktoré sú najjasnejšie, často aj najenergetickejšie. Milisavljevic, odborník na životné cykly hviezd, najmä smrť hviezd, poznamenal, že dáta ukazujú na mimoriadne anomálne pozorovanie. Objekt, rovnako ako všetky ostatné pozorované objekty, dostal náhodné meno, keď bol objavený. Jeho názov je ZTF20abrbeie alebo, ako ho astronómovia familiárne nazývajú, „Scary Barbie“.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pomenovanie Barbie dostalo pre svoje alfanumerické označenie a „scary“, pretože „Objekt je veľmi zvláštny a jeho vlastnosti sú desivé!“, uviedol výskumník.

Takúto špagetifikáciu sme ešte nevideli, hovoria astronómovia

Vedci po analýze údajov dospeli k záveru, že pozorujú proces „špagetifikácie“. Ide o proces, kedy čierna diera roztrhá objekt v jej blízkosti a pomaly ho sťahuje do vnútra čiernej diery. Vťahovaný objekt následne vyzerá z pohľadu vzdialeného pozorovateľa ako špageta.

Väčšina obdobných procesov trvá pomerne krátko. Hovoríme o niekoľkých dňoch alebo nanajvýš týždňoch. No to nie je prípad Scary Barbie. Táto tranzitná udalosť trvá už viac ako 800 dní, teda viac ako dva roky a dáta naznačujú, že bude trvať ešte mnoho rokov.

„Trvanie sa nepodobá ničomu, čo sme kedy videli, rovnako došlo k vytvoreniu najjasnejšieho prechodného javu vo vesmíre.“

S veľkou pravdepodobnosťou bola táto roztrhaná hviezda obrovských rozmerov a proces, ktorý sa odohral medzi čiernou dierou a hviezdou, sa volá takzvaný „Tidal distruption“. Pri tomto procese sa medzi hviezdou a superhmotným objektom vytvára silné gravitačné pôsobenie, ktoré hviezdu roztrhne na kusy a tie časom čierna diera ťahá dnu, pričom v procese dochádza k uvoľneniu obrovského množstva energie, ktoré sa prejavuje ako silná emisia rôznych typov elektromagnetického žiarenia – röntgenové žiarenie, viditeľné svetlo, rádiové vlny a ďalšie.

„V univerze je len málo vecí, ktoré môžu byť takto silné, a málo reakcií, ktoré môžu byť také dlhotrvajúce,“ povedal Milisavljevic.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre