Super silný umelý sval dokáže zdvihnúť 1000-krát jeho vlastnú váhu

Vedcom sa podarilo vyvinúť umelé svaly schopné zdvihnúť 1000-násobok svojej vlastnej váhy. Využitie nájdu v protetických končatinách.

Zdroj: newscientist.com

Ako informuje portál New Scientist, tri tímy vedcov a vývojárov, ktoré stoja za objavom umelých svalov schopných zdvihnúť 1000-násobok svojej vlastnej váhy, dúfajú v použitie týchto nových tkanív v protetických končatinách, robotoch, exoskeletoch, a dokonca aj v oblečení.

Tieto svaly boli vytvorené na princípe zvinutej substancie, ktorá sa vie naťahovať ako sval. Za týmto zistením stojí Ray Baughman a jeho kolegovia z  Texaskej univerzity, ktorí zistili, že  skrútenie aj jednoduchého materiálu, ako napríklad šijace nite, rybárske šnúry a podobne, môžu vytvoriť štruktúru podobnú svalu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vytvorili aj silnejšie štruktúry, napríkald z  bambusu alebo hodvábu, pokryté plášťom z  materiálu, ktorý je citlivý na teplo a elektrochemické zmeny spúšťajúce pohyb svalu.  Ich umelý sval testovali na miniatúrnom umelom bicepse založenom na ľudskom ramene, ktorý zdvíha váhu, potom ako bolo na neho aplikované  teplo.

umely sva reaguje na teplo
Zdroj: newscientist.com

Pri podobnom pokuse použil Jinkai Yuan s kolegami z  The University of Bordeaux polymér a grafén, materiál silnejší ako diamant. Na Massachusettskom Inštitúte Technológie Mahmet Kanik použil materiál, ktorý sa stáča spontánne, ako napríklad uhorkové úponky.

Tawfik tvrdí, že vedci musia stále čeliť ešte problému, že cca len 3 percentá energie vloženej do umelých svalov je využitých vláknami, zatiaľ čo zvyšok sa premení na teplo. Dúfa však, že keď túto komplikáciu prekonajú.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre