Stojíme na prahu novej éry internetu? Takto by mohol vyzerať „Web3“

Od svojho vzniku sa internet zmenil na nepoznanie, no nikto nevie s istotou povedať, čo nás čaká do budúcna.

Stojíme na prahu novej éry internetu?
Zdroj: Unsplash (JJ Ying, Conny Schneider), Úprava: Vosveteit.sk

Ako vysvetľuje portál The Conversation, kryptomeny a NFT sa v poslednej dobe objavujú úplne všade. Málo ľudí však vníma, ako sa tieto koncepty môžu prepájať s novou generáciou internetu, ktorú poznáme ako Web3.

Zatiaľ neexistuje jasná a všetkými akceptovaná definícia toho, čo Web3 vlastne znamená. Vo svojej najširšej podstate ho však mnohí chápu ako decentralizovaný webový ekosystém. V ňom môže užívateľ získať kontrolu nad svojimi dátami. Web3 by sa už totiž nespoliehal na servery a centralizované databázy, no dáta by sa ukladali na blockchain, teda počítačové siete, ktoré sú medzi sebou prepojené.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Decentralizovaný koncept Web3 by od základov zmenil spôsob, akým internet funguje. Technologické spoločnosti a finančné inštitúcie by už nemuseli byť prostredníkmi v našej interakcii s internetom.

„Web3 umožní užívateľom ovládať svoje dáta a pomocou jediného osobného účtu získať prístup k sociálnym sieťam, mailu či internetovým obchodom. Táto aktivita by vytvárala na blockchaine verejný záznam užívateľskej aktivity,“ píše The Conversation.

Vytvoril by sa zároveň nový druh ekonomiky, v ktorej by mohli užívatelia spoplatniť prístup k svojim dátam. Získali by tak istú formu novej meny za ich interakciu v online priestore. Táto mena by mohla byť použitá na získanie vplyvu na obsahových platformách, alebo by užívateľovi umožnila rozhodovať v online komunitách.

Prečo Web3?

Web 1.0, bola prvá verzia internetu, ktorú vytvoril Tim Berners-Lee v roku 1989. Inak ju môžeme chápať aj ako internet, v ktorom ste si mohli obsah len čítať. Stránky existovali a vy ste do nich nemohli nijakým spôsobom zasahovať.

Web 2.0 už bol internetom, v ktorom ste mohli nielen odoberať, ale aj vytvárať svoj vlastný obsah. Stránky sa stali interaktívnejšie a objavili sa aj prvé sociálne siete, napríklad Facebook, Twitter, ale aj Instagram.

Web3 a Web 3.0 predstavujú v tomto smere odlišné pojmy, hoci sa častokrát zamieňajú. Web3 je podľa mnohých krokom k decentralizovanému internetu založenom na blockchaine. Web 3.0 odkazuje na pôvodnú definíciu internetu.

Budúcnosť internetu však pre mnohých ostáva záhadou a predpokladá sa, že v nej nájdeme prvky oboch termínov. Než však môže prísť nová éra internetu, svetové vlády potrebujú nájsť spôsob, ako regulovať všetko, čo sa nového internetu týka.

Web3 má však aj svojich odporcov. Tí tvrdia, že pod týmto konceptom sa neukrýva nič viac, ako iný názov pre kryptomeny a nejde o spôsob, akým by sa internet mal vyvíjať dopredu. Technologický vývoj napreduje raketovým tempom dopredu a mnohí sa zhodujú na tom, že už dnes stojíme na prahu novej verzie internetu. Zároveň je však mimoriadne náročné predpovedať, čo na nás môže čakať za dverami.

Ako sme už spomenuli, s najväčšou pravdepodobnosťou bude Web3 obsahovať zmes rôznych prvkov. Mali by sme však očakávať sémantické aplikácie, prepojené dáta a ekonomiku založenú na blockchaine. Profily užívateľa by sa navzájom prepájali a ak by aktualizoval svoje informácie na jednom z nich, automaticky by sa aktualizovali aj ďalšie profily.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre