SpravodajstvoVeda a výskum

Ste šťastný? Celosvetová štúdia ukazuje, že sme z roka na rok nešťastnejší. Slovensko spomedzi krajín v Strednej Európe patrí k šťastnejším

Ste šťastný? Najnovšia štúdia publikovaná analytickou spoločnosťou Gallup zdieľala s verejnosťou výsledky ich výskumu, v ktorom mapovali „emocionálnu náladu“ v spoločnosti. Podľa výsledkov, sme stále menej šťastnejšími.

Pociťujeme menej šťastia

Spoločnosť Gallup robila prieskum v globálnom meradle kde mapovala nálady ľudí vo viac ako 140 krajinách sveta. Celkovo vyspovedali viac ako 150-tisíc respondentov, ktorých sa pýtali, ako sa cítili deň predtým. Napríklad či sa smiali a koľko, čí cítili smútok alebo hnev.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ich výsledku štúdie sú znepokojujúce. Celkovo 71% respondentov zo všetkých krajín deklarovalo negatívne emócie. Nižšie si môžete pozrieť zoznam 10 najnešťastnejších krajín sveta.

10 najnešťastnejších krajín sveta

 1. Chad
 2. Niger
 3. Sierra Leone
 4. Iraq
 5. Iran
 6. Benin
 7. Liberia
 8. Guinea
 9. Palestinian Territories
 10. Congo

„Celkové hodnotenie krajín aspoň čiastočne odráža násilie, vysídlenie a kolaps základných služieb,..“, píše sa v správe Gallup.

Na úplne opačnom konci zas nájdeme krajiny Latinskej Ameriky, kde v priemere 7 z 10 ľudí deklaruje pozitívne emócie. Tou TOP najšťastnejšou krajinou sveta je Paraguaj.

10 najšťastnejších krajín sveta

 1. Paraguay
 2. Panama
 3. Guatemala
 4. Mexico
 5. El Salvador
 6. Indonesia
 7. Honduras
 8. Ecuador
 9. Costa Rica
 10. Colombia

„…nemusia vždy hodnotiť svoje životy najlepšie … ale smejú sa, usmievajú sa a zažívajú radosť ako nikto iný na svete…“

Zo štúdie plynie viacero poučení. Negatívom je, že pri medziročnom porovnaní v globálnom meradle bol zaznamený negatívny trend. V prípade ľudí, ktorí prežili hnev sme si pohoršili o 2% body, v prípade smútku a obáv sme si pohoršili o 1% bod. Na druhej strane, dávame do pozornosti, že na TOP 10 pozíciách sa nenachádza žiadna krajina ako Dánsko, Rakúsko, Švajčiarsko, a podobne, ktoré sú nám častokrát dávane ako vzory. Možno tak povedať, že peniaze sami o sebe nerobia ľudí šťastnými, ale úplne niečo iné.

Report bohužiaľ nie je tak podrobným, že sa venuje všetkým krajinám do posledného detailu. Na druhej strane, v rámci reportu je „aspoň“ zverejnená mapa emociálnej nálady jednotlivých krajín, v rámci ktorej môžete vidieť aj Slovensko.

Emocionalna mapa sveta 2018 ako su ludia stastni
Zdroj: Gallup (úprava vlastná)

Zdroj: via Gallup

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close