Ste pesimista? Ak áno, tak zmeňte svoj postoj. Nová štúdia ukazuje vplyv negatívneho myslenia na vznik demencie
Niektorí sa obávajú staroby, ostatní vidia aj pozitívne aspekty. Zdá sa, že takýto optimizmus poskytuje istú ochranu pred demenciou, ako to uvádzajú americkí vedci. Dokonca aj pri geneticky predisponovaných účastníkoch sa ukázalo, že pozitívny postoj k ich veku predstavoval rovnako veľké riziko demencie ako v prípade pesimistov bez predispozície. Kladný postoj k nadchádzajúcej konečnej fáze života môže znížiť hladinu stresu a tým pôsobiť proti poškodeniu kognitívnych funkcií.
Opäť raz sa potvrdzuje význam pozitívneho myslenia
Je známe, že nositelia variantu génu APOE4 majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku Alzheimerovej choroby ako iné osoby. Avšak, prečo polovica z týchto geneticky poškodených osôb nie je chorá, nie je známe. Možným vysvetlením by bol iný postoj k vyššiemu veku.
Realizovaná štúdia zahŕňala 4 765 mužov a žien z reprezentatívnej vzorky, ktorí mali najmenej 60 rokov. Výkonnosť pamäte a matematické zručnosti boli revidované každé dva roky. Na začiatku štúdie žiadna z osôb nevykazovala znaky a netrpela demenciou a u 26% jedincov bol identifikovaný gén APOE4.
V priebehu štyroch rokov dosiahli všetci pacienti s pozitívnym postojom k starobe 2,6% -né riziko demencie, zatiaľ čo pesimisti vykazovali 4,6% – né riziko. V prípade kauzálneho vzťahu by to znamenalo, že aj nositelia génu APOE4 by mohli značne znížiť svoje zvýšené riziko ochorenia tým, že prijmú optimistický postoj k starobe. Existujú náznaky, že negatívne postoje k starobe zvyšujú stresové reakcie, ktoré ovplyvňujú pamäť. Vedci preto považujú za vhodné zlepšiť kognitívne výkony a znížiť riziko demencie prostredníctvom opatrení, ktoré podporujú pozitívny postoj k starobe.
Zdroj: wissenschaft-aktuell.de, obrázky: Pixabay.com
Komentáre