SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Staršie telefóny môžu byť už čoskoro takmer nepoužiteľné: Prečo tomu tak bude?

Telefóny s prístupom len do 2G či 3G siete budú už čoskoro od tejto siete odpojené. Tieto európske krajiny stanovili dátum, kedy siete vypnú.

I keď sú moderné technológie naozaj veľkou súčasťou nášho života, nie všetci to tak vnímajú. Smartfóny sú už dnes bežné a len málokto jeden nevlastní. Nie však každý funguje vo víre nových funkcií a technológií a využíva všetky výdobytky modernej doby. To sa však už v priebehu nasledujúcich rokov má zmeniť. Dôvodom bude vypínanie staršej 2G a 3G siete, ktorá sa dnes využíva veľmi okrajovo, no i tak sme ju stále nezavrhli. A ako nás najnovšie informuje portál gizchina.com, krajiny Európy sa postupne začnú týchto spôsobov pripojenia a komunikácie zbavovať. Máte teda doma staršie „záložné“ telefóny bez podpory 4G siete? Alebo taký smartfón dokonca denne využívate? Poznáme dátum, kedy sa takéto siete začnú vypínať.

Spojené Kráľovstvo „odpíše“ tieto telefóny postupne

Ak ste stále neprešli na novšie 4G smartfóny, už čoskoro sa môže stať, že so svojím starším telefónom ani nezavoláte. Dôvodom je vypínanie 2G a 3G sietí, ktoré podľa našich zdrojov prebehne v Spojenom Kráľovstve už v roku 2033. Áno, čítate dobre. Operátori sa postupne dohadujú na odstavovaní nielen 3G sietí, ktoré postupne odchádzajú i na Slovensku. Rok 2033 bude teda kritický pre staršie telefóny v Spojenom Kráľovstve, pretože vypnú i 2G sieť.

2G sieť teda odíde z dosahu po viac ako 25 rokoch svojho pôsobenia. Aktuálne frekvencie využívané pre tieto siete majú byť teda uvoľnené pre novšie 5G siete, prípade v budúcnosti i 6G siete. A síce si môžeme povedať, že vypínanie sietí v Spojenom Kráľovstve sa nás tak veľmi netýka. Je tu však veľká pravdepodobnosť, že Slovensko bude rovnako nasledovať trendy zo zahraničia. Nakoniec by sme tak prišli i o 2G sieť, ktorú stále využívame v končinách nepokrytých 4G LTE sieťou.

Rovnakým smerom putuje i Nemecko

Druhou krajinou, kde už čoskoro vôbec nenájdeme siete tretej generácie, je Nemecko. I tam sa už začal proces odpájania týchto sietí a v priebehu budúceho roku 3G siete zmiznú z krajiny úplne. Siete druhej generácie však pre telefóny stále ostávajú dostupné, no časom by sa mali vytratiť aj tie. Za týmto krokom opäť stojí prenechávanie miesta pre novšie 5G siete a môžeme očakávať, že sa podobná situácia stane čoskoro i u nás. V blízkej doby by sa tak mohlo stať, že by sme sa do starších sietí už nepripojili a naše staré telefóny by boli prakticky nepoužiteľné.

Čo poviete na vypínanie starších sietí, pozdáva sa vám? A ste prívržencami novej 5G siete? Podeľte sa s nami v komentároch!

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close