Starlink predstavuje hrozbu nielen pre ISS: Americká NASA vyzýva k opatrnosti

Na obežnej dráhe Zeme je čoraz rušnejšie a to ohrozuje nielen budúce vesmírne misie.

Každý objekt na obežnej dráhe Zeme predstavuje určité riziko, ale keď tých objektov začína byť vo vesmíre už priveľa, je len otázkou času, kedy sa nejaký z nich zrazia, píše portál Extreme Tech.

Už pomerne vysoké riziko vesmírnej kolízie je dôvod, prečo sa americká NASA rozhodla vyraziť do boja proti satelitom Starlink. Súkromná vesmírna spoločnosť, SpaceX, momentálne prevádzkuje na obežnej dráhe 2-tisíc satelitov, no do vesmíru chce dostať ešte 30-tisíc. NASA v minulosti víziu satelitov Starlink podporovala, no v poslednej dobe začala mať obavy ako vesmírna megakonštelácia satelitov ovplyvní astronómiu a cesty do vesmíru.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Spoločnosť totiž priamo ohrozuje spôsob, akým v minulosti rôzni hráči zdieľali obežné dráhy. NASA poslala list americkému Federálnemu úradu pre komunikáciu, v ktorom spisuje všetky riziká, ktoré by mohli satelity Starlink priniesť. V súčasnosti vesmírna agentúra monitoruje viac ako 25-tisíc objektov na obežnej dráhe Zeme a SpaceX chcú pridať 30-tisíc ďalších.

Už teraz vznikajú na obežnej dráhe tesné situácie. Vesmírne agentúry museli niekoľkokrát zachraňovať satelit pre riziko kolízie s iným objektom. Ak na obežnú dráhu pribudnú desiatky tisíce nových satelitov, NASA sa obáva, že ich už nebude agentúra schopná kontrolovať. Navrhujú, aby mali satelity spoločnosť SpaceX schopnosť automaticky sa vyhnúť možnej kolízii, no je možné, že nepomôže ani takáto technológia.

Druhá generácia satelitov Starlink by sa mala nachádzať v rozmedzí 328 až 360 km nad morom. Ide o kritickú výšku, v ktorej rakety smerujúce na ISS musia manévrovať. Ak by sa tento priestor zaplnil satelitmi, spôsobilo by to množstvo meškaní alebo nestihnutie štartovacieho okna. Ohrozená by tak mohla byť napríklad misia Europa Clipper.

Problém už dnes

NASA varuje hlavne pred budúcnosťou, no už teraz sú satelity Starlink obrovským problémom. Sú najväčšou satelitnou konšteláciou, akú momentálne máme vo vesmíre a vidieť ich dokonca môžete aj voľným okom.

Horšie je ale to, že sa objavujú na astronomických fotografiách po celom svete. 8% fotografii Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu má na zábere satelitný „vlak“.  Ak sa na obežnú dráhu dostanú tisíce ďalších, situácia bude oveľa horšia. Podľa odhadov americkej NASA je spustenie druhej generácie Starlinku garanciou toho, že na každej snímke, na ktorej vedci hľadajú nebezpečné asteroidy, sa bude nachádzať aspoň jeden satelitný vlak.

Spoločnosť SpaceX nedávno prišla o niekoľko svojich satelitov kvôli prebiehajúcej geomagnetickej búrke. Situácia sa udiala minulý týždeň a odhady tvrdia, že Starlink prišlo o 40 satelitov. Dôsledkom búrky totiž spomalili tak výrazne, že sa už nedokážu udržať na obežnej dráhe. Niektoré satelity už zhoreli v atmosfére a ďalšie tak urobia v nasledujúcich dňoch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre