SpravodajstvoVeda a výskum

Stanú sa masívne vesmírne krížniky realitou? Boj v ďalekej budúcnosti bude prebiehať na obrovské vzdialenosti

V minulom článku sme sa pozreli na blízku budúcnosť, čo však ukrýva tá vzdialenejšia?

V minulom článku sme sa pozreli na dvojicu vedcov, ktorí nám priblížili podobu vesmírneho konfliktu v blízkej budúcnosti. Podľa ich teórií nás nečaká žiadna dramatická bitka, ktorá by sa podobala na tie zo sci-fi filmov. Vesmírny boj by prebiehal veľmi pomaly a strategicky, s možnou dohrou dole na Zemi.

Čo však ukrýva ďaleká budúcnosť? Ako by prebiehal konflikt, keby sme sa odpútali od našej domovskej planéty a vyrazili hlbšie do vesmíru? Jednu z možných odpovedí prináša aj YouTube kanál The Infographic Show. Tento kanál si všíma, že sci-fi diela si berú príklad z námorných bojov počas druhej svetovej vojny. Môžeme vidieť veľké krížniky, ktoré sa ostreľujú na určitú vzdialenosť a menšie lode, ktoré sa snažia dostať bližšie a útočiť na citlivé miesta. Popritom môžeme na oblohe vidieť aj stíhače, či bombardéry, ktoré sa snažia zničiť opozíciu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vesmír však otvára novú dimenziu pohybu, s ktorou nie sú ľudia tak úplne stotožnení. Vesmír je zároveň bojiskom, na ktorom diktujú víťaza fyzikálne zákony. Vesmírne zbrane budú mať oproti tým pozemským jednu obrovskú výhodu. V takmer dokonalom vákuu totiž neexistuje trenie, či gravitácia, ktorá by dokázala ovplyvniť dráhu strely. Jediné, čo by dokázalo ovplyvniť dráhu strely je, ak by sa bojovalo pri supermasívnom zdroji gravitácie.

Podoba vesmírneho boja

Boje budú závislé na pokrokoch, týkajúcich sa zbraňových, či obranných systémov. S poznatkami dneška si však vieme vytvoriť predstavu už teraz o tom, ako by mohol takýto konflikt prebiehať. The Infographics Show tvrdí, že zbrane by mohli byť rozdelené na tri typy: Kinetické, rakety a zbrane priamej energie.

Kinetické zbrane nie sú ničím novým. Ide v podstate o tvrdý objekt, ktorý vystrelíme veľkými rýchlosťami dopredu (pozn. redakcie: prak, puška). Kinetické zbrane majú vo vesmíre obrovskú výhodu a tou je rýchlosť, akou ich môžeme vystreliť.

Konflikt
Zdroj: Reddit.com

Obrázok vyššie ukazuje, čo sa stane s hliníkovým blokom, keď doňho vrazí drobná plastová guľôčka rýchlosťou 24-tisíc km/h.

Zároveň majú kinetické zbrane jednu veľkú nevýhodu. Vesmírne boje nebudú v žiadnom prípade pripomínať scény z filmov. Odohrávať sa budú naprieč obrovskými vzdialenosťami, kde je aj 386-tisíc km málo. Znamená to, že takýmto projektilom sa môžu vesmírne lode ľahko vyhnúť. Čo teda bude hlavnou zbraňou vo vesmíre? Pravdepodobne by to mohli byť rakety, ktoré môžu byť riadené na diaľku, alebo sa môžu navádzať samé.

Ďalšou nepresnosťou sú gigantické vesmírne lode, ktoré môžete vidieť v rôznych filmoch. Na jednu stranu sa na ne dobre pozerá, avšak takéto objekty by boli ľahkým terčom a ich hmotnosť by znamenala veľkú spotrebu paliva.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close