Stane sa z Mesiaca bojisko? NASA sa obáva, že si chce Čína našu prirodzenú družicu privlastniť

Administrátor NASA, Bill Nelson, sa obáva, že Čína predbehne američanov v nových pretekoch na Mesiac.

NASA sa obáva, že ich Čína predbehne na Mesiac a z Mesiaca sa stane bojisko
Zdroj: NASA, Unsplash (engin akyurt), úprava: Vosveteit.sk

Americká NASA sa v rámci programu Artemis čoskoro vydá na Mesiac spolu so svojimi partnermi. Tentokrát nepôjde len o jednoduchú návštevu, vesmírne agentúry chcú na Mesiaci ostať trvalo a vybudovať prvú mesačnú základňu.  

Cieľom programu Artemis je okrem vedy aj dokázanie toho, že človek dokáže prežiť v nehostinných podmienkach vesmíru. Čo sa naučíme na Mesiaci, to sa nám vráti pri misiách na Mars. Ako ale informuje portál Daily Mail, situácia ohľadom našej prirodzenej družice sa môže ešte skomplikovať.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čína je totiž ďalším veľkým vesmírnym hráčom, ktorý v posledných rokoch získal na konto niekoľko úspechov v oblasti Mesiaca a Marsu. Čína pristála s roverom na odvrátenej strane Mesiaca, na Marse a zároveň má na orbite Zeme svoju vlastnú vesmírnu stanicu. Najnovšie informácie hovoria, že okolo roku 2030 plánuje poslať na Mesiac svojich vlastných astronautov.  

Americká NASA sa v tomto smere obáva, že ciele Číny nemusia byť čisto len vedecké, no krajina chce skôr získať nad Mesiacom vojenskú kontrolu. Administrátor NASA, Bill Nelson, sa obáva, že by mohla krajina využiť svoj civilný vesmírny program ako zásterku pre vojenské operácie.  

NASA plánuje pristátie na južnom póle Mesiaca v roku 2026.  

“Čína v posledných 10 rokoch zaznamenala niekoľko mimoriadne významných úspechov, no sú veľmi tajnostkárski,” tvrdil Bill Nelson na zasadnutí výboru pre rozpočtové prostriedky.

Vojenská motivácia Číny?

Nelson vyzdvihuje, že Čína má dobrý vedecký tím, dobrých inžinierov a majú ambície cestovať na Mesiac. Zároveň vesmírnu agentúru znepokojuje prepojenie vesmírneho programu s vojskom čínskej komunistickej strany. Nelson vysvetlil, že existujú reálne obavy z toho, že sa Čína dostane na Mesiac ako prvá a vyhlási tam svoje vlastné územie. Vesmírne preteky s Čínou opisuje ako vesmírne preteky s bývalým Sovietskym zväzom.  

Hoci existuje takzvaná Kozmická zmluva, ktorá určuje medzinárodné pravidlá pri operovaní vo vesmíre a využívaní nielen priestoru, ale aj kozmických telies, tieto pravidlá vznikali v dobe, kedy bola situácia iná. Vesmírnu dohodu podpísali krajiny v roku 1967. Zmluva zakazuje umiestňovať jadrové zbrane na povrch Mesiaca a iných nebeských telies. Rovnako sa zakazuje využívanie Mesiaca a iných kozmických telies na iné, ako mierové, účely. Rovnako v zmluve platí, že žiadny štát si nemôže privlastniť kozmické teleso ani priestor.  

Čína podpísala Kozmickú zmluvu, no otázkou je, ako by sa problém s okupáciou Mesiaca riešil, ak by k nemu skutočne došlo. Mnohí experti sa v minulosti vyjadrili, že trvalý pobyt astronautov na mesiaci bude niečo ako nový divoký západ. Kozmická zmluva už dnes nepokrýva všetko a okrem nej nemáme žiadnu jasne spísanú zmluvu, ktorá by krajinám nariaďovala, ako sa správať vo vesmíre.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre