Stane sa z Huawei druhý Google? Všetko tomu nasvedčuje, že nemá od toho ďaleko!

Huawei sa plynúcim časom čoraz viac podobá na Google.

Huawei a Google
Zdroj: Vosveteit.sk (koláž)

Väčšine z nás, keď počujú „Huawei“, napadnú mobilné telefóny. Sankcie, ktoré boli však na spoločnosť v priebehu posledných dvoch rokov uvalené zo strany amerických úradov, obrovským spôsobom zasiahli predaje smartfónov. Dokonca natoľko, že spoločnosť vypadla z rebríčku piatich najlepšie predávaných výrobcov smartfónov, a to aj napriek tomu, že spoločnosť v minulosti atakovala pozíciu Samsungu, aktuálneho lídra.

Rast predaja smartfónov vystriedal strmý pád

Zatiaľ čo prvé kolo sankcií ešte z roku 2019 vyzeralo vcelku neškodne, tak ďalšie kolo prinieslo zvrat. Stalo sa tak v priebehu minulého roka, kedy spoločnosti boli obmedzené možnosti nakupovania súčiastok, ktoré sú vyrábané americkými technológiami. Odzrkadlilo sa to hlavne na nedostatku procesorov. Spoločnosť tak zažila strmý pád, ktorý vyústil dokonca v odpredaj dcérskej značky Honor.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hoci dlhé roky bol Huawei pre nás hlavne výrobcom smartfónov, tak posledný rok možno vidieť, že čoraz viac sa pozerá po softvéry ako takom, ktorý postupne naberá na významne.

Bude z Huawei druhý Google?

Ako informuje portál CNBC, Huawei má v pláne brať vážne poskytovanie technológií a softwaru v oblasti cloud computingu pre inteligentné zariadenia vrátane automobilov. V druhom prípade, bol nedávno dokonca predstavený prvý automobil, ktorý je poháňaný operačným systémom HarmonyOS. Pokiaľ ide o cloud computing, hovorí sa, že Huawei má v úmysle konkurovať v tejto oblasti čínskemu gigantu Alibaba, ktorý má vo svojom portfóliu okrem iného platformu AliExpress .

Podľa Neila Shaha z Counterpoint Research, rastúci dôraz spoločnosti na softvér a služby spôsobí, že Huawei sa bude plynúcim časom čoraz viac podobať na Googlu. V tejto oblasti sa veľa očakáva od operačného systému HarmonyOS, ktorý bude konkurovať Androidu, jednému z vlajkových produktov spoločnosti Google.

V dôsledku sankcií Washingtonu Shah uviedol, že čínska spoločnosť „nedokáže obstarať kritické polovodičové súčiastky a súvisiace technológie“ z USA „Spoločnosť Huawei sa v tomto úsilí stáva obdobou spoločnosti Google,“.

Rovnako treba dodať, že pomalá transformácia spoločnosti, od hardwaru k softvéru, je zo strany Huawei logickým krokom, ktorý spraví zo spoločnosti menej závislú firmu na amerických, či iných technológiách. Druhým dychom však treba dodať, že tento proces sa neudeje zo dňa na deň, ale potrvá ešte nejakú dobu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre