Stalo sa vám, že ste snívali rovnaký sen, dve či viac nocí po sebe? Čo sa za tým ukrýva?

Množstvo ľudí tvrdí, že sa im aj niekoľko rokov po sebe sníval rovnaký sen.

snivanie
Zdroj: YouTube (Vsauce)

Zažili ste už, že by sa vám sníval zas a znova, stále rovnaký sen? V skutočnosti je to známy fenomén, ktorý prežívajú až dve tretiny svetovej populácie. Lenže čo ho môže vyvolať? Viac o tom píše portál Science Alert.

Sny, ktoré prežívame opakovane sa môžu líšiť. Buď nás niekto naháňa, alebo sa ocitneme nahí na námestí, alebo priamo uprostred prírodnej katastrofy. Experti sa domnievajú, že stále sa opakujúce snové scenáre môžu naznačovať nejaký nevyriešený konflikt v hlave človeka, ktorý sníva.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Opakujúce sa sny totiž súvisia s  obdobiami stresu a môžu sa prejavovať v naozaj veľkom časovom rozmedzí. Niekedy znepokojivý sen na pár rokov zmizne, no objaví sa opäť, keď čelíme nejakému stresu. Ukázalo sa, že sny majú vo väčšine prípadov rovnaké témy, no môže sa opakovať aj celá „dejová línia“.

Sny sa u každého jedinca líšia, no experti si všimli fascinujúcu podobnosť medzi jednotlivými prípadmi. Ukazuje sa, že opakujúce sa sny sa vo väčšine prípadov nesú s nejakou negatívnou emóciou. Najčastejšími sú emócie strachu, smútku, hnevu, či viny. Viac ako polovica prípadov zahŕňa situáciu, kedy je snívajúci v nejakom nebezpečenstve.

Objavili sa aj také prípady, kedy sa opakujúci sen prejavil v detstve, no pokračoval aj v dospelosti. V tomto prípade sa môže na pár rokov sen vytratiť, no jedinci ho v ťažkých chvíľach začali snívať opäť.

Lenže prečo sa ľuďom snívajú stále rovnaké sny? Viaceré štúdie tvrdia, že sny nám pomáhajú regulovať naše emócie. Ak v sne prežívame nejaký pocit, je pravdepodobné, že sa ho mozog snaží nejak spracovať.

Prečo sa nám sníva rovnaký sen?

Ak sa sny opakujú, ich obsah by mohol znamenať neúspešný pokus mozgu o vysporiadanie sa s mimoriadne komplikovanými zážitkami. Opakujúce sa sny sa spájajú aj s nižšou hladinou mentálnej pohody, alebo symptómami úzkosti, či depresie.

Niektorí ľudia dokonca čelia noc, čo noc rovnakej nočnej more. V tomto prípade sa jedinci naučili očakávať, čo sa stane, no aj tak hľadajú spôsob, ako počas noci myslieť na niečo iné. Rada psychológov znie, snažiť sa vybaviť si sen počas toho, ako bdieme a snažiť sa ho v hlave prepísať. Vedci sa v tomto duchu zamerali aj na hlavné témy, ktoré sa spájajú s nepríjemnými snami. Podarilo sa im zistiť, že veľké množstvo ľudí sníva o tom istom.

Medzi bežné témy sa radí sen, že sme naháňaní predátorom, vypadávanie zubov, že sme nahí na verejnosti, alebo že nevieme nájsť toaletu. Štúdia z roku 2018 zistila, že za tieto témy môžu pravdepodobne vonkajšie faktory.

Aj počas toho, ako spíme, náš mozog pracuje a vníma podnety okolo seba. Napríklad sny o vypadávaní zubov sa spája so zaťatím čeľuste, alebo iný pocit v ústnej dutine. Pocit nahoty na verejnosti môže vyvolať napríklad voľnejšie pyžamo. Množstvo ľudí taktiež zažilo pocit, že sa nemôžu hýbať. Ten bol vyvolaný svalovou paralýzou, ktorá nastáva v REM fáze spánku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre