Spoločný predok dinosaurov a pterosaurov mal brnenie: Vo svojej dobe bol tento tvor vzácnosťou

Výskumníci popísali nový druh archosaura, ktorý sa vyznačoval neobvyklou vlastnosťou.

archosaur historicky predok dinosaura
Zdroj: Michael Rosskothen / Shutterstock.com

Vedci v rámci novej práce opísali nový druh obrneného plaza, ktorý žil v období, kedy sa na Zemi po prvýkrát objavili dinosaury. Išlo o druh archosaura, ktorý sa vyznačoval charakteristikou, opakovane sa vyskytujúcou v evolučnej histórii dinosaurov a pterosaurov.

Za výskumom stoja vedci z American Museum of Natural History. Ako vo svojej práci vysvetľujú, spoločný predok pre dinosaurov a pterosaurov bol obrnený, no táto vlastnosť sa postupom času stratila. Následne sa nezávisle objavila pri niektorých druhoch dinosaurov, napríklad ankylosaurovi, stegosaurovi či iných druhoch.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Len teraz začíname chápať, že pred dinosaurami existovalo na planéte mnoho tvorov, ktoré sa im podobali. Čo sa týka plazov počas obdobia triasu, dinosaury prišli pomerne neskoro. Objavili sa v dobe, kedy po planéte kráčalo veľa tvorov im podobných,“ vysvetľuje vedúci štúdie, Sterling Nesbitt.

Archosaury sa evolučne delia na dve hlavné vetvy. Prvou je, ako opisujú autori, takzvaná vtáčia línia, do ktorej spadajú pterosaury, dinosaury a dnes žijúce vtáky. Druhou líniou je krokodília línia, do ktorej prirodzene spadajú krokodíly, aligátory, kajmany a gaviály. V rámci štúdie vedci popísali nový druh archosaura, menom Mambachiton fiandohana. Tento druh je najstarším druhom oddeľujúcej sa vtáčej línie archosaurov. Skúmanú fosíliu vedci datujú 235-miliónov rokov do minulosti. Fosíliu našli v roku 1997 na Madagaskare.

Obrnený archosaurus

Predpokladá sa že tento tvor mohol mať na dĺžku takmer dva metre a vážil niečo medzi 10 až 20 kg. Vedcov prekvapilo, že chrbticu tohto tvora pokrývali kostené pláty, ktoré slúžili ako brnenie. Tieto štruktúry sa nazývajú osteodermy a v prípade krokodílov a podobných tvorov ide o bežnú charakteristiku. Čo sa však týka archosaurov z vtáčej línie, pri týchto tvoroch sa objavovali veľmi vzácne.

Low-Res_Madagascar reptile reconstruction color
Zdroj: © Nesbitt, et al.

Fosília Mambachitona však jasne ukazuje, že tvory patriace do vtáčej línie archosaurov mohli mať brnenie. Toto brnenie sa však stratilo keď na scénu nastúpili prvé dinosaury a pterosaury. Neskôr sa opäť u dinosaurov objavilo.

„Strata a opätovná evolúcia brnenia je dôležitým bodom dinosaurej evolúcie. Oslobodila ich totiž od určitých biomechanických obmedzení a potenciálne mohla prispieť k evolúcii určitých pohybových zmien. Tie zas umožnili dinosaurom diverzifikáciu do rôznych telesných foriem,“ tvrdí spoluautor štúdie, Christian Kammerer.

Fosília Mambachitona demonštruje, že strata určitých charakteristík predkov, alebo prípadne získanie nových vlastností závisí od interakcie tvorov s prostredím, v ktorom žijú. Ak je určitá vlastnosť nevyhnutná, tvor si ju zachová. Ak ju však k životu vôbec nepotrebuje, potom takáto charakteristika postupne mizne.

Nový druh archosaura vedcom pomohol lepšie nahliadnuť na evolučnú púť dinosaurov a ich predkov, tvorov ktoré pred stovkami miliónmi rokov vládli našej planéte. Lepšie pochopenie toho ako evolúcia pracuje vedcom umožní odhadnúť, ako sa bude život na Zemi vyvíjať, prípadne na akých princípoch by mohol byť založený život mimo našej planéty.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre