Spoločnosť venujúca sa AI vyvinula bioreaktor, ktorý pomocou rias je schopný ročne odstrániť zo vzduchu viac ako 2 tony CO2

Technologická spoločnosť Hypergiant Industries vyvinula riasový EOS Bioreaktor, ktorý by mohol pomôcť v boji s klimatickými zmenami.

Eos bioreaktor
Zdroj: via fastcompany.com

Je možné, že kancelária budúcnosti bude pravdepodobne okrem klasických zariadení obsahovať ešte jedno špeciálne zariadenie- riasový „Eos“ bioreaktor. Je navrhnutý tak, aby sa zmestil ako do kancelárií, tak aj na strechy budov v mestách. Je schopné odstrániť z atmosféry také množstvo oxidu uhličitého, ako  plocha pokrytá stromami a rozlohe 4 046 m². Na tému upozornil portál fastcompany.com.

Prečo riasy?

„Na riasách je úžasná ich schopnosť rásť bez veľkých nárokov čo sa týka slnečného žiarenia, oxidu uhličitého a vody. Okrem toho sú aj veľmi lacné.“ vysvetľuje Ben Lamm, riaditeľ a zakladateľ spoločnosti Hypergiant Industries, spoločnosti zameranej na umelú inteligenciu, ktorá vyvinula bioreaktor Eos.

Tým, že riasy rastú oveľa rýchlejšie v porovnaní so stromami, tak môžu  zachytiť aj viac oxidu uhličitého zo vzduchu. Odhad je, že  nimi vyvinuté zariadenie  bude schopné zachytiť viac ako 2 tony oxidu uhličitého zo vzduchu ročne.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ
Eos bioreaktor
Zdroj: fastcompany.com

Spoločnosťou nie je prvou, ktorá využíva vlastnosti rias. Napríklad,niekoľko rokov dozadu v Nemecku vznikla prvá budova na svete, ktorá je pokrytá riasami, ktoré využíva na výrobu elektriny.

Spoločnosť Hypergiant však chce využiť pokročilú AI technológiu, aby využila riasy efektívnejším spôsobom.

„Ako spoločnosť venujúca sa umelej inteligencií a robotike, nemáme iba príležitosť ale aj zodpovednosť zamerať sa na jednu z najväčších výziev – zvrátiť klimatické zmeny, kde chceme využiť naše know-how.“. povedal Lamm.

Vývoj

Zariadenie má momentálne veľkosť priblížne 1×2 m. V spojení s HVAC systémom (pozn. red.:  kúrenie, ventilácia a klimatizácia) je schopné redukovať množstvo   CO2, a tak čistiť  vzduch. Uzatvorený systém poskytuje možnosť monitorovať všetky podmienky rastu rias, vďaka čomu tím vývojárov môže prispôsobiť systém rôznym podmienkam, ktoré sú v jednotlivých častiach Zeme odlišné.

Okrem toho môžu byť riasy neskôr zozbierané a využité aj ako jedlo, hnojivá, kozmetika a dokonca aj ako palivo (aj keď pokusy využitia rias ako paliva zatiaľ zlyhávajú).

„Myšlienka podobného využitia rias nie je nová. Pár týchto zariadení nedokáže zvrátiť klimatické zmeny. Ide ale o zmenu prístupu. Chceme, aby mestá, firmy a samotní ľudia začali využívať túto technológiu nie preto, že ide o správnu vec, ale preto, že je lacnejšia a viac praktická  ako všetky alternatívy.“ pokračuje Lamm.

Tím momentálne pracuje aj na aplikácii, ktorá dokáže autonómne kontrolovať a spravovať bioreaktory. Chce, aby zariadenie bolo jednoduché a lacné a stalo sa súčasťou smart fungujúcich miest. Bude fungovať na princípe DIY (poskladaj si sám) a má sa začať predávať budúci rok.

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre