Spoločnosť Second Sight vrátila mužovi schopnosť vidieť. Prišla s technológiu, ktorá má ambíciu pomôcť státisícom ľudí

Mužovi, ktorý stratil zrak pri autonehode, spoločnosť Second Sight vrátila schopnosť videnia pomocou neurónového implantátu a systému Orion.

oko a technologia eye-4063134_1920
Zdroj: Pixabay.com (TheDigitalArtist)

Dopravná nehoda pripravila Jasona Esterhuizena o možnosť vidieť. Počas operácie mu transplantovali do mozgu špeciálny neurónový implantát, vďaka ktorému mohol po mesiaci opäť vnímať svet okolo seba. Stal sa tak jedným zo šiestich ľudí na svete, ktorí boli vybavení systémom Orion. Toto zariadenie zachytáva video stopu, ktorú konvertuje na elektrické impulzy a prenáša ju na centrum mozgu, ktoré spracováva obraz. Pre portál OneZero sa vyjadril, že vďaka tomuto systému mohol po siedmich rokoch vidieť sviečky na narodeninovej torte, alebo autá pred jeho domom.

Orion je najnovším produktom biotechnického startupu Second Sight. Ten rieši kľúčový problém všetkých umelých očí doteraz, skoro nikto ich nemohol používať. Predchádzajúce zrakové náhrady boli umiestnené v zadnej časti očnej jamky, píše portál OneZero. Fungovali iba v  prípade, že niektoré bunky zdravého oka boli ešte nažive. Prototyp od Second Sight zavádza implantát priamo do mozgu, čím je použiteľný pre každého.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“So systémom, ktorý práve teraz testujeme, nepotrebujete oči a aj tak bude fungovať,“ hovorí Nader Pouratian, neurochirturg z kalifornskej univerzity. “Ďalej dodáva: Pri súčasnom systéme, ktorý testujeme, nepotrebujete ani oči, aby zariadenie fungovalo,…“

Zákrok samozrejme nie je bez rizík. Musíte podstúpiť operáciu mozgu, s  ktorou sa spája pravdepodobnosť vážnej infekcie. Podľa Jasona to však za všetko riziko stálo. Treba podotknúť, že Orion nie je najvyspelejším „umelým okom“ na svete. Vedci so Stanfordu vyvíjajú podobný model, ktorý bude mať rozlíšenie natoľko vysoké, aby ste mohli aj čítať. Vďaka Orionu sa z  vás nestane úplne nezávislý človek, avšak ak nedokážete vidieť absolútne nič, aspoň ten kúsok sa stáva niečím nesmierne cenným.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre