Bezpečnostní analytici našli závažnú chybu v Android smartfónoch, ktorá umožňovala prístup k citlivým údajom

Bezpečnostní technici Googlu našli závažnú chybu v Android smartfónoch. Hackeri sa dokázali pomocou fotoaparátu dostať do vášho smartfónu.

malware virus
Zdroj: Vosveteit.sk, dall·E

V  aplikácii fotoaparát od Googlu, čo je základná aplikácia pre fotenie sa našli zadné dvierka, ktoré umožňujú hackerom dostať sa do vášho telefónu a  zhotoviť fotky, videá, nahrávať hovory, a dostať sa aj úložnému priestoru. Prišla na to skupina bezpečnostných technikov. Štandardne Google vyžaduje od aplikácií tretích strán povolenie, aby mohli používať rôzne služby, ktoré váš telefón ponúka a pristupovať k rôznym funkciám a dátam v smartfóne. V  tomto prípade, potencionálny útočník však vedel obísť udelenie týchto oprávnení.

Júlová aktualizácia Androidu obsahovala závažnú bezpečnostnú chybu

Pomocou týchto zadných dvierok sa tak dokázali možní útočníci vyhnúť vášmu, v  iných prípadoch povinnému, zásahu a  získať  kontrolu nad fotoaparátom a v niektorých prípadoch aj k úložisku dát a údajom z GPS, ktoré sú zakódované vo fotografiách. Tieto zadné dvierka ste mohli nájsť nie len na zariadeniach Google Pixel, ale aj na mobiloch značky Samsungu. Našli ich v júlovej aktualizácii a chybu v systéme sa im už podarilo opraviť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nižšie si môžete pozrieť video, ktoré bližšie približuje možné následky nabúrania sa do Vášho smartfónu. Po nabúraní sa do smartfónu mohol potencionálny útočník zhotoviť obrázky, videá a pomocou nich si vytiahnuť presnú lokalitu vášho zariadenia. V prípade prichádzajúceho hovoru mohol nahrávať audio oboch strán konverzácie,  či dookonca aj video.

Tí z vás, ktorí používajú pirátske aplikácie, alebo vlastnú pamäť ROM, ktorá nedostáva pravidelné aktualizácie, majte sa na pozore, chyba môže byť stále vo vašom systéme a ste tak ľahkým terčom pre hackerov. Ostatní užívatelia by nemali  mať žiaden problém.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre