Spravodajstvo

Spoločnosť Facebook chce do roku 2020 využívať 100% obnoviteľnú energiu pre globálne prevádzky

Spoločnosť Facebook pred niekoľkými dňami oznámila, že sa zaviazala zníži emisie skleníkových plynov o 75 percent a využívať až 100 percent obnoviteľnej energie na napájanie globálnych operácií do konca roka 2020.

Pochmúrne praktiky svetových spoločností

Podobný krok, ako spravila spoločnosť Facebook, vykonalo už niekoľko svetových spoločností. Vo väčšine prípadov sa ale iba jednalo o vytvorenie dobrého mena spoločnosti a nie o reálne zníženie emisií. Spoločnosti často nakúpia elektrickú energiu z obnoviteľných zdrojov v krajinách, kde často buď ani nemajú servery, továrne, atď. Vo výsledku to teda vyzerá tak, že spoločnosti elektrickú energiu z obnoviteľných zdrojov kúpili, no väčšina ďalších serverov alebo pobočiek beží na klasických elektrárňach. Výsledné emisie sa v pomere s obnoviteľným zdrojom znížia, no reálne nedošlo takmer ku žiadnemu zníženiu emisií.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V prípade Facebooku nejde iba o marketingovú frašku

Spoločnosť Facebook ale vo svojom vyhlásení povedala, že sa nejedná iba o pochmúrny marketingový ťah. Všetky globálne prevádzky budú napájané z lokálnych veterných alebo solárnych elektrární, ktoré buď v daných lokalitách už existujú, alebo ich spoločnosť nechala vytvoriť. „Každý z týchto projektov prináša nové pracovné príležitosti, investície a zdravšie prostredie v oblastiach, kde sa nachádzame – Prineville v Oregone, Los Lunas v Novom Mexiku, Henrico vo Virgínii a v Luleå vo Švédsku. „

Ciele spoločnosti Facebook sú súčasťou záväzku spoločnosti voči Parížskej dohode. Spoločnosť je súčasťou iniciatívy „We Are Still In“, ktorá zastupuje svetové spoločnosti potom, ako USA od tejto dohody odstúpilo.

Zdroj: techcrunch.com, úvodný obrázok (Pixabay)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close