SpravodajstvoVeda a výskum

SpaceX už dnes odštartuje misiu Transporter-1. Do vesmíru by mala vyniesť historicky najvyšší počet satelitov

Raketa Falcon 9 by mala už o pár hodín vyniesť do vesmíru až 143 malých satelitov, z toho 10 bude súčasťou konštelácie Starlink.

Spoločnosť SpaceX sa už dnes pokúsi o nový rekord v najväčšom počte vynesených satelitov počas jednej misie. Už pár rokov spomínaná misia „spolujazdy“ s názvom Transporter-1 má za úlohu vyniesť do kozmu až 143 malých satelitov, čím predbehne doterajšieho držiteľa rekordu o neuveriteľných 39 satelitov. Štart rakety je momentálne naplánovaný na 23. januára 2021 15:40, no stále je v hre odloženie štartu kvôli nepriaznivým poveternostným podmienkam.

SpaceX opäť rozšíri satelitnú konšteláciu Starlink

Misia Transporter-1, ktorej hlavným pilierom je už osvedčená raketa Falcon 9, údajne zožala obrovský úspech a to nie len kvôli nízkej cene za vynesenie 1 kg na synchrónnu obežnú dráhu Slnka, ale zároveň aj kvôli rýchlemu jednaniu zo strany spoločnosti SpaceX. Cena za jeden kilogram sa údajne pohybovala na úrovni iba 15 000 amerických dolárov, čo nie je na „vesmírne pomery“ vôbec zlá čiastka.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pomerne zaujímavú ponuku využilo hneď viacero súkromných spoločností, ako aj vládne vesmírne agentúry. Dokopy bude na viaceré synchrónne obežné dráhy Slnka a na obežnú dráhu Zeme dopravených až 133 komerčných a vládnych satelitov, pričom tieto dopĺňa ešte 10 satelitov z konštelácie Starlink.

Ak sa spoločnosti SpaceX naozaj podarí už počas zajtrajška odštartovať misiu Transporter-1, prekoná nie len už spomínaný rekord v počte vynesených satelitov počas jednej misie, ale zároveň o pôjde o obrovský interný úspech. V tomto kalendárnom roku ide už o 3. misiu spoločnosti SpaceX, pričom posledná misia odštartovala iba pred pár dňami z americkej Floridy. Pre SpaceX bola aj táto misia historickým úspechom, keďže sa jej podarilo na obežnú dráhu Zeme dostať až rekordných 60 satelitov Starlink, čím spoločnosť opäť zásadne rozširuje svoju širokopásmovú sieť satelitov určených na sprístupnenie internetového pripojenia takmer kdekoľvek na svete.

Štart misie Transporter-1 je momentálne naplánovaný na 23. januára 2021 15:40, pričom živé vysielanie by malo začať už niekoľko desiatok minút pred plánovaným odletom. V čase písania článku bola raketa Falcon 9 spoločne s nákladom už niekoľko hodín vo vertikálnej polohe, pričom sa hovorilo o zhruba 60%, že misia odštartuje. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close