Filmy a seriály

Snežné bratstvo na Netflixe žne úspech. Tento film, ktorý je natočený podľa skutočnej udalosti, má všetko, čo má mať kvalitný snímok!

Tých 144 minút, čo trvá film, vám utečie ako voda.

Netflix len nedávno pridal do svojej ponuky film Snežné bratstvo (La sociedad de la nieve / Society of the Snow). Stalo sa tak začiatkom januára a dnes patrí medzi nasledovanejšie filmy na platforme. Okrem iného, film je dostupný aj s českým dabingom. A hoci film bol natočený podľa knižnej predlohy, tak tá vychádza zo skutočnej udalosti, havárie lietadla, ktorá sa odohrala v roku 1972, kedy skupina študentov spadla lietadlom v Andách.

Úvod je krátky, film vás hneď vrhne do pádu a boja o prežitie

Film zachytáva príbeh futbalového tímu z Uruguayeu, ktorý sa vybral na zápas do Chile, na ktorý sa ale nikdy nedostavil. Režisér sa nezdržuje dlho omáčkou v prológu ani v letiacom lietadle a svoje postavy hádže do snehového pekla čo najskôr. Celkovo na palube lietadla bolo 45 pasažierov, z ktorých prežil len zlomok. Lietadlo, bohužiaľ, v dôsledku zlého počasia a neskúseného pilota narazilo na jeden z vrcholov v Andách a potom sa rozpadlo na niekoľko kusov. Časť pasažierov ale prežila tento pád v trupe lietadla, ktorý sa zošmykol do údolia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Samozrejme, krátko potom, ako lietadlo padlo, tak preživší sa upokojovali tým, že čoskoro ich vyzdvihne pátracie lietadlo, no nestalo sa tak. A to aj napriek tomu, že nad ich hlavami niekoľkokrát preletelo a zdalo sa, že ich videlo. No ako neskôr zistili, keď sa vybrali na najbližší vrchol blízkej hory, potom ako pomoc dlhšie neprichádzala, aby sa pozreli po zvyškoch lietadla a prípadne aj ďalších preživších, tak zistili, že lietadlo splýva s okolím a nie je ho vidno. Neskôr sa im podarilo nájsť rádio a zistili, že pátranie po nich skončilo vzhľadom na to, že od havárie ubehlo už 10 dní a počasie ďalej nedovolalo, aby ich hľadali. Jednoducho si mysleli, že nikto už nemohol prežiť v tak drsných podmienkach tak dlho po páde lietadla. Mýlili sa!

V nehostinnom prostredí prežili viac ako dva mesiace

Nakoniec boli zachránení až po 72 dňoch od pádu lietadla, no išlo o najdlhšie dva mesiace v ich živote. Už krátko po havárii im došlo jedlo, všade navôkol bola obrovská zima, a do toho museli ešte čeliť rôznym nástrahám, ako napríklad snehové lavíny, ktoré si zobrali na druhú stranu viacero preživších, ktorí prežili pád lietadla. Nehovor viac o tom, že po páde lietadla viacero z pasažierov malo vážne zariadenia, ktorým v priebehu času podľahli. Film ďalej zachytáva dilemu, kedy sa museli rozhodnúť tí, čo prežili, či sa uchýlia ku kanibalizmu alebo nie. To, čo sa zdalo zo začiatku nepredstaviteľné, sa nakoniec stalo bežnou praxou. Aby prežili, museli jesť svojich kamarátov, ktorí umreli.

V snahe o prežitie sa ale nakoniec rozhodli, že sa musia vybrať na cestu, čo aj neskôr spravili. Nešli ale všetci, ale len časť z nich. Rovnako treba povedať, že viackrát sa museli z cesty vrátiť späť, aby prežili, no nakoniec sa im to podarilo.

Záverom treba povedať, že film sa vymyká bežným štandardom a to skvelým prepracovaním, kedy sa ich tvorcom podarilo vierohodne zachytiť pád lietadla, zranenia ľudí, pocity čo prežívali, ale aj bolesť či nádej v tvárach hercov. Inými slovami, tvorcovia filmu urobili všetko preto, aby sa maximálne priblížili k realite a tomu, čo prežili pasažieri tohto lietadla, od jeho pádu až po moment, kedy boli zachránení. Ku kvalite okrem iného dopomáhajú aj skutočné zábery z Ánd či Údolia sĺz, kde lietadlo padlo.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close