Spravodajstvo

Sme o krok bližšie ku zamrazovaniu ľudí? Vedcom z Ruska sa podarilo oživiť 40 000 ročné zamrznuté červy

Ruská skupina vedcov prichádza s naozaj obrovským biologickým objavom. Vedcom sa údajne podarilo oživiť dvojicu hlíst, ktoré boli v zemi 30 000 až 42 000 rokov. Jeden z exemplárov bol nájdený vo vzorke pôdy, ktorá bolo odobratá z opustenej veveričej nory nachádzajúcej sa približne 30 metrov pod zemou. Druhá hlísta bola objavená vo vzorke permafrostu starého 41 700 rokov, ktorý sa nachádzal približne 3,3 metra pod povrchom.

Z dlhodobého spánku ich prebrala ideálna teplota a kopa jedla

Vzorky boli po odobratí umiestnené v laboratóriu s teplotou -20 stupňov Celzia. Izolované hlísty boli neskôr vložené do prostredia s teplotou +20 stupňov Celzia, kde sa začali pomaly preberať k životu. Po niekoľkých týždňoch sa údajne začali objavovať prvé náznaky života – čiže pohyb a prijímanie potravy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Naše údaje dokazujú schopnosť mnohobunkových organizmov prežiť dlhodobú kryobiózu za podmienok prirodzenej kryokonzervácie, „ uviedli ruskí výskumníci v publikovanej štúdii.

Obvinenia o kontaminácii vzoriek sú zrejme nelegitímne

Podľa niektorých odborníkov ale mohlo dôjsť ku nevedomej kontaminácii vzoriek. Vzorky by tým pádom mohli obsahovať oveľa novšie hlísty, ako uvádzajú samotní ruskí vedci. Tí sa ale voči týmto obvineniam dištancovali. Vo svojom vyhlásení uvádzajú, že si počas zberu a prepravy vzoriek zachovali správny postup sterility a poznamenali, že sezónne rozmrazovanie permafrostu nemohlo dosiahnuť až také hĺbky, v ktorých boli vzorky odobraté.

Obrovský objav pre svet biológie

Ak je to naozaj tak, ako uvádzajú ruskí vedci, jedná sa o naozaj obrovský objav vo svete vedy a biológie. Vedci môžu nie len porovnávať momentálne žijúce hlísty s ich predchodcami, ale môžu začať so študovaním kryobiózy, ktorá je ľuďom známa jedine tak zo sci-fi filmov.

Zdroj: engadget.com, úvodný obrázok (Thoughtco)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close