Spravodajstvo

Smartfóny budú pravdepodobne drahšie. Svetová jednotka vo výrobe mobilných čipov, skokovo zdražuje cenu procesorov

Smartfóny budú drahšie. Najväčší výrobca mobilných procesorov na svete, zdražuje cenu čipov a to až na úrovni do 15% v závislosti od modelu.

Polovodičová kríza sa väčšine z nás spája najmä s automobilovým priemyslom a to najmä preto, že sme svetová veľmoc vo výrobe áut a na vlastné oči vidíme, ako automobilky obmedzujú výrobu. Pravdou však je, že nedostatok čipov je problémom aj ďalších odvetví priemyslu a výnimkou nie je ani výroba smartfónov.

Spoločnosť TSMC, niekdajší líder v oblasti výroby mobilných procesorov, ešte v apríli tohto roka hlásil, že nedostatok procesorov môže trvať dlhšie, ako sa pôvodne očakávalo. Neskôr, prvý výrobca smartfónov na svete, Xiaomi, oficiálne priznal že vo vybraných regiónoch sveta zdražuje smartfóny a to z dôvodu ich nedostatku. Smartfóny spoločnosti v dôsledku nedostatku procesorov, zdraželi na úrovni 3 až 6%. Mnoho výrobcov smartfónov videlo záchranu v spoločnosti MediaTek, ktorá je aktuálne svetovým lídrom.

Najnovšie správy, na ktoré poukazuje portál Gizmochina.com však naznačujú, že aj spoločnosti MediaTek dochádza dych. Dôvodom je dopyt po výrobkoch spoločnosti, ktorý MediaTek nedokáže uspokojiť.

MediaTek zdražuje procesory

Podľa publikovaných informácií taiwanský výrobca procesorov zdražuje mobilné procesory, čo sa bezpochyby odzrkadlí i na finálnej cene smartfónov. Zvyšovanie cien sa má týkať ako 4G/LTE procesorov, tak i 5G procesorov. V prípade 4G čipov bude však zdražovanie najcitlivejšie. Dôvodom je, že cena týchto mobilných procesorov mala podrásť približne na úrovni do 15%. V prípade 5G čipov, zdražovanie malo byť miernejšie, uviedli zdroje blízke spoločnosti.

Rovnako treba dodať, že spoločnosť MediaTek nedávno zvýšila i ceny svojich Wi-Fi čipov a to približne na úrovni 20%. Ďalej treba uviesť, že aj spoločnosť TSMC, ktorá dodáva procesory pre výrobcov smartfónov, ako Xiaomi, Samsung, Apple a ďalších, ešte v prvej polovici tohto roka zvýšila ceny procesorov a to na úrovni  v rozpätí 10 až 20% v závislosti od modelu procesoru.

Pre koncových používateľov to vo všeobecnosti znamená, že si budeme musieť priplatiť za smartfóny. V súčasnosti nie je známe, kedy polovodičová kríza skončí. Posledné odhady však naznačujú, že by sa karta v prospech trhu a spotrebiteľov mohla začať otáčať v roku 2023, myslí si riaditeľ spoločnosti Intel.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close