Smart kontaktná šošovka potrebuje batériu, ktorá by nám neublížila: Výskumníci našli cestu, ako to dosiahnuť

Smart kontaktná šošovka je zariadenie, ktoré by vám ukázalo všetky informácie priamo v oku. Problémom takýchto zariadení bola vždy batéria. No vedci možno našli spôsob, ako tento problém vyriešiť.

chytra sosovka
Zdroj: Kitreel / shutterstock.com

Výskumníci z Nanyang Technological University vytvorili niekoľko mikrometrov tenkú batériu, ktorú dokáže nabíjať slaný fyziologický roztok. Takáto batéria by mohla v budúcnosti nabíjať napríklad smart kontaktné šošovky.  

Táto batéria je tenká ako ľudská rohovka a dokáže ukladať energiu, keď ju ponoríme do fyziologického roztoku, teda 0,9% vodného roztoku chloridu sodného. Smart šošovky ostávajú nateraz technológiou budúcnosti, no ide o koncept, vďaka ktorému by sa mohli informácie zobrazovať priamo “v našich očiach”. Predstavte si niečo ako technológiu HoloLens, teda virtuálnu realitu, na ktorú by sme nepotrebovali nepraktické okuliare.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Už veľa spoločností sa pohrávalo s myšlienkou vylepšenej reality, vďaka ktorej by sme mohli vidieť napríklad otváracie hodiny podnikov, ich hodnotenia a recenzie priamo pri pohľade na budovu. Pri navigácii by sa nám mohla napríklad zobrazovať “svetelná čiara”, s ktorou sa môžeme stretnúť napríklad vo videohrách. Praktických využití virtuálne alebo rozšírenej reality je nekonečno, no v súčasnom stave táto technológia môže pomôcť napraviť zrak, alebo monitorovať zdravie nositeľa vrátane ochorení ako napríklad cukrovka.

Hľadanie praktickej a neškodnej batérie 

Problém je, že každá technológia potrebuje zdroj energie. Rovnako ako smartfóny potrebujú batériu, potrebujú ju aj smart šošovky. V tomto prípade však potrebujeme niečo, čo by v očiach nezavadzalo. Nová batéria sa skladá z materiálov kompatibilných s našimi očami. Znamená to, že neobsahuje drôty alebo toxické kovy, aké nájdeme v lítium-iónových batériách.  

Biobatéria má náter reagujúci s iónmi sodíka a chloridu. Voda v batérii slúži v tomto prípade ako obvod, cez ktorý sa generuje elektrina. Autori štúdie dodávajú, že batériu môžu dobíjať aj naše slzy, ktoré v sebe obsahujú sodík a draslík. V rámci experimentov pracovali so simulovanými slzami a zistili, že pri 12-hodinovom cykle nosenia dokážeme z batérie dostať ešte extra hodinu. Okrem toho možno batériu nabiť bežným spôsobom, a to cez externý zdroj energie.  

“Náš výskum začal jednoduchou otázkou: Môžeme batériu kontaktných šošoviek nabíjať našimi slzami? Existovalo už niekoľko podobných výskumov, ktoré hľadali možnosť ako nabíjať nositeľnú technológiu našimi telami,” vyjadril sa vedúci štúdie, Lee Seok Woo.  

Predchádzajúce výskumy sa venovali aj batériám pre kontaktné šošovky, no v tomto smere neboli výskumy až tak úspešné. Pohoreli hlavne na tom, že jedna elektróda bola nabitá, zatiaľ čo druhá nie. Nová batéria nabíja obe elektródy prostredníctvom jedinečnej kombinácie enzýmovej reakcie a samoredukčnej reakcie. Odhliadnuc od nabíjacieho mechanizmu, batéria sa spolieha len na glukózu a vodu, aby generovala elektrinu. Znamená to, že technológia nie je škodlivá pre človeka a rovnako by bola šetrnejšia aj k životnému prostrediu, ak by ju niekto nezodpovedne odhodil.  

Ako vysvetľujú autori štúdie, batéria potrebuje na nabitie minimálne osem hodín, nabíjať by sa teda mohla napríklad počas spánku. Vydrží približne 200 nabíjacích cyklov, čo je síce menej ako pri tradičných Li-ion batériách (Pozn. Redakcie: 300 až 500 cyklov), no dá sa s nimi porovnávať.  

Výskumníci v ďalších krokoch skúsia vylepšiť množstvo elektriny, ktorú môže batéria vydať. Spolupracovať budú aj so spoločnosťami vyrábajúcimi kontaktné šošovky, aby našli spôsob ako čo najlepšie túto technológiu implementovať.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre