TechnológieVeda a výskum

Smart hodinky už nebudeme potrebovať. NEC ukázalo technológiu, ktorá cez kameru telefónu odhalí váš zdravotný stav

Japonská firma NEC vyhrala cenu za inovácie v umelej inteligencii. Dostala ju za systém monitorovania tváre kamerou telefónu za cieľom vyhodnocovania zdravotného stavu používateľa.

Videli sme množstvo smartfónov, ktoré sú schopné priamo či nepriamo merať vaše životné funkcie. Vo väčšine prípadov tieto zariadenia ponúkajú snímač srdcovej frekvencie a tam ich výbava končí. No to by chcela zmeniť japonská spoločnosť NEC, ktorá vyhrala cenu za inovácie v umelej inteligencii. Dostala ju za systém monitorovania tváre kamerou telefónu za cieľom vyhodnocovania zdravotného stavu používateľa. Informovala o tom na svojej webovej stránke.

Koniec smart hodiniek?

Už sa stalo zvykom, že mnohí ľudia si k mobilným telefónom dokupujú aj príslušenstvo ako smart hodinky za cieľom monitorovania ich zdravotného stavu. Používatelia však musia okrem vynaložených nákladov na tieto monitorovacie zariadenia pre ich efektivitu mať ich stále nabité a nasadené na svojom tele, čo je pre mnohých komplikácia. Technológia spoločnosti NEC si ale vystačí iba s klasickou selfie kamerou, ktorou disponuje každý smartfón.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

NEC prišlo s riešením, ktoré tieto problémy eliminuje. Je ním tzv. Face & Facial Parts Monitoring System, ktorý používa technológiu rozpoznávania tváre. Tá umožňuje pomocou kamery telefónu do jednej minúty vyhodnotiť aktuálny zdravotný stav pacienta. Verejnosti má byť aplikácia s týmto systémom sprístupnená najskôr v roku 2024. Treba ale podotknúť, že technológia je stále vo fáze vývoja a teda neexistuje záruka, že bude dostupnou v priebehu nasledujúceho roka.

Analýzou pohybu očí spôsobených očnými svalmi táto technológia dokáže presnejšie odhadnúť fyzický a psychický stav používateľa. Okrem iného, podľa jej tvorcov je schopnou merať napríklad vaše dýchanie, stres či mieru SpO2, čo je vlastne saturácia kyslíka v krvi.

„Analýzou akcií vyvolaných nedobrovoľnými kontrakciami očných svalov je potenciál extra presne odhadnúť stav ľudskej postavy a myšlienok,“ tvrdí NEC na svojej webovej stránke.

Hlavnou výhodou tohto produktu je, že sa dá používať na dennej báze, k čomu nevyžaduje žiadne ďalšie príslušenstvo. Dáta vie používateľovi sprostredkovať v mobilnej aplikácii počas 10 až 60 sekúnd.

NEC Aplikácia
Zdroj: NEC

Vďaka dennému monitorovaniu zdravotného stavu dokážu užívatelia odhaliť výchylky ich zdravia v skorších fázach.

Americký inštitút pre štandardy a technológie na základe vykonaných testov dodávateľov niekoľkokrát označil technológiu NEC za najpresnejšiu technológiu rozpoznávania tváre. Rovnako hovorí, že ide o prvý systém na svete, ktorý odhaduje vitálne a duševné stavy a kognitívne úrovne pomocou analýzy vzorov povrchu ľudskej tváre a veľkosti zreníc.

Vývojári rovnako hovoria, že používatelia tejto technológie, sa nemusia báť o bezpečnosť. Ich údaje sú zabezpečené biometrickým overením, aby sa k ním nedostali nepovolené osoby.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close