Slovinci navrhujú vytvorenie „európskeho Netflixu“, ktorý by sa postavil Amerike

Slovinci navrhujú, aby Európska únia vytvorila spoločnú streamovaciu online platformu. Chcú podporiť domácich vysielateľov.

Europsky netflix
Zdroj: koláž Vosveteit

V súčasnosti jednou z najrýchlejšie rastúcich spoločností na svete, ktorá ponúka online filmy, ale i seriály, je americký Netflix. Ide o platformu, ktorá kvartál čo kvartál hlási vyššie tržby a zisky. Spoločnosti sa darí nielen v domácej Amerike, ale i v Európe. Nehovor viac o tom, že naprieč Európou existuje viacero ďalších platforiem, napríklad Amazon Prime, či Disney+, ktoré sa tešia čoraz väčšej obľube.

Podľa čísiel ku koncu prvého kvartálu tohto roka, spoločnosť Netflix mala 208-miliónov platiacich zákazníkov, zatiaľ čo Amazon Prime mal okolo 200-miliónov zákazníkov koncu minulého roka. Odhaduje sa, že v z toho je približne 80-miliónov zákazníkov z Európy. Nehovor viac o tom, že naprieč Európou sa darí aj ďalším platformám, napríklad službe Disney+, ktorá má na starom kontinente okolo 10-miliónov platiacich zákazníkov. Inými slovami, približne štvrtina zákazníkov amerických streamovacích služieb, je z Európy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Budeme mať „európsky Netflix“? Možno áno!

Najnovšie, Slovinci, ktorí aktuálne predsedajú Európskej rade, navrhli aby EÚ zvážila vytvorenie vlastnej online platformy určenej na streamovanie video obsahu. Malo by ísť o akýsi ekvivalent dobre zabehnutým zahraničným streamovacím platformám, ktoré pôsobia naprieč Európou. Cieľom tohto návrhu, podľa portálu politico.eu, ktorý na túto tému upozorňuje, je vytvoriť „európsku digitálnu a technologickú suverenitu“.

Pod týmto pojmom si môžete predstaviť platformu, ktorej primárnym cieľom má byť podpora európskych vysielateľov, aby boli konkurencieschopnými tým americkým. Napriek tomu, že národné rozhlasové a televízne stanice sú viazané národnými pravidlami, zahraničné platformy vysielajú ich obsah bez prekážok. To je jeden z ďalších dôvodov, prečo si Slovinci myslia, že potrebujeme vytvoriť spoločnú streamovaciu platformu.

Zároveň treba dodať, že dokument, na ktorý odkazuje spravodajský portál Politico, nespomína žiadnu konkrétnu platformu. Odvolával sa len na „mimo európske platformy“. Dokument vychádza z príspevkov krajín EÚ a pochádza z 1. októbra. Poznamenáva, že hlavné mestá EÚ, ako aj Komisia, musia urobiť viac pre zachovanie kultúrnej rozmanitosti obsahu dostupného pre Európanov, pre podporu a investovanie do miestneho obsahu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre