Slováci a Česi si nevedomky sťahujú do počítačov vírus, ktorý im znepríjemňuje život, hlásia experti

Česká pobočka ESETu varuje pred reklamným malvérom, ktorý postihuje operačný systém macOS. No tento útok je častým aj pri Windowse a ďalších OS.

Slovensko hackeri_titulka
Zdroj: MaciejForyszewski / Shutterstock.com, Pixabay.com (Gerd Altmann z Pixabay / hacker v popredí), koláž Vosveteit.sk

Medzi užívateľmi panuje názor, že Apple zariadenia sú menej náchylné na malvér ako napríklad Android alebo Windows. Hoci to môže byť pravda, neznamená to, že malvér na Apple produktoch neexistuje.

Ako informuje česká pobočka ESETu, bezpečnostní analytici v máji zaznamenali nárast prípadov adwaru Pirrit, ktorý postihuje hlavne operačné systémy macOS. Adware je druh reklamného škodlivého softvéru, ktorý infikované zariadenia doslova zaplaví rôznymi reklamami. Tento druh malvéru doplnil Downloader.Adload, ktorý môže bez vedomia užívateľov sťahovať rozšírenia pre internetový prehliadač. No rovnako treba uviesť, že tento či obdobný softvér, si možno stiahnuť aj do iných operačných systémov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Bezpečnostní špecialisti varujú, že útoky sa objavujú ako na území Českej republiky, tak aj na Slovensku. Užívateľov vyzývajú k opatrnosti a zváženiu z akých zdrojov sťahujú programy pre svoje zariadenia. Adware Pirrit sa začal šíriť už v minulom roku, no po krátkej pauze sa opäť dostal na vrchol rebríčka odhalených hrozieb. Zachytili ho vo viac ako tretine všetkých prípadov malvéru v Česku a na Slovensku.

„V máji sa Pirrit znovu dostal na čelo našej pravidelnej štatistiky, dokonca vo viac ako tretine všetkých zaznamenaných detekcií. Adware považujeme za typ rizika, ktorý si užívatelia väčšinou stiahnu do zariadenia sami a dobrovoľne, napríklad ako súčasť pirátskych programov a hier. V letnom období prirodzene rastú detekcie tohto typu malvéru v súlade s tým ako užívatelia trávia viac voľného času a pri práci s počítačom nie sú až tak obozretní,“ tvrdí Jiří Kropáč, vedúci vírového laboratória spoločnosti ESET v Brne.

Reklamný malvér Pirrit sa prejavuje podobne ako iné druhy adwaru. Infikované zariadenia začnú zobrazovať veľké množstvo reklamných okien alebo odkazov vo webovom obsahu. Adware môže spôsobiť aj pokles výkonu zariadenia. Menej skúsení užívatelia si nemusia prítomnosť reklamného malvéru všimnúť okamžite. Vyšší počet vyskakovacích reklám alebo odkazov považujú za prirodzenú súčasť internetového prehliadača. Adware sa vďaka tomu môže v zariadeniach ukrývať aj mesiace.

Nesťahujte aplikácie z pirátskych stránok

Adware sám o sebe nie je nebezpečný ako iné druhy malvéru. Rizikovými sú v tomto prípade vyskakovacie reklamy, ktoré užívateľov odkážu na škodlivé stránky, z nich sa môže do zariadenia dostať ďalší malvér, alebo môžu sledovať aktivitu obete na internete.

Na platformách macOS sa však šíri aj trójsky kôň Downloader.Adload. Aj tento malvér sa začal počas mája objavovať častejšie.

„Útočníci veľmi často vydávajú adware za populárne hry alebo prémiový softvér. Užívateľov prirodzene láka stiahnutie týchto programov a hier. Keď si stiahnu Downloader.Adload, ten do zariadenia nainštaluje ďalší adware. Ten sa môže prejaviť ako nový komponent v počítači, alebo rozšírenie v internetovom prehliadači,“ vysvetlil Kropáč.

Užívatelia by si mali teda dať pozor na nové rozšírenia, ktoré sami neinštalovali. Aj tie môžu prezradiť prítomnosť adwaru v zariadení. Bezpečnostní experti upozorňujú, že sa malvér môže šíriť cez populárne internetové úložiská. Práve pirátske hry alebo iný populárny softvér môže ukrývať škodlivý kód. Ten si stiahnutím súboru alebo inštaláciou dostanete do počítača. Experti preto varujú, pred sťahovaním z neoficiálnych obchodov, alebo pirátskych stránok. Hoci si za niektoré hry alebo softvér musíme priplatiť, neriskujeme tým naše súkromie a problémy, ktoré s malvérom prichádzajú.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre