Skrytá ťažba kryptomien na web stránkach bude zrejme tvrdým orieškom, zneužitých bolo už viac ako 500 miliónov používateľov

tazenie bitcoinov
Zdroj: vlastný

Prednedávnom sme Vám v článku priniesli celkom zarážajúcu správu o tom, koľko a vlastne ktoré všetky slovenské webstránky ťažia na pozadí kryptomeny bez povolenia používateľov. Samozrejme, tento problém sa nevyskytuje iba na Slovensku. Ide o akýsi celosvetový trend webstránok, ktoré sa chcú na používateľoch ich stránok mierne na čierno privyrobiť. Koncom septembra sa na internete objavili informácie aj o tom, že podobné ťaženie na pozadí je implementované aj na veľmi známej stránke The Pirate Bay. V šľapajách tejto obrovskej stránky už ide viac ako 2200 stránok, ktoré sú zároveň v zozname 100 000 najpoužívanejších webov.

Podľa najnovších informácií sa čísla zneužitých používateľov stále zvyšujú a momentálne sa hranica pohybuje na úrovni 500 miliónov. Odhadovaná vyťažená suma za posledné tri týždne síce nieje nejako enormne vysoká – cca 36 500 EUR, no stále sa jedná o nepovolené využívanie počítačov návštevníkov týchto stránok. Zatiaľ sa takéto spôsoby využívania cudzích počítačov neklasifikujú za nezákonné a pohybujú sa iba v „neetickej“ rovine, no v blízkej budúcnosti bude zrejme takéto využívanie trestné. Pre predstavu, torrentová stránka The Pirate Bay touto metódou vyťažila kryptomenu Monero v hodnote viac ako 10 000 EUR.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

CoinHive, provider jedného z najpoužívanejších scriptov pre ťaženie kryptomien sa od takýchto praktík dištancuje. V stanovisku CoinHive sa píše: „Sme nešťastní, keď vidíme ako niektorí naši zákazníci implementujú scripty na ťaženie na ich stránky a dovoľujú si ťažiť kryptomeny na cudzích počítačoch bez povolenia ich majiteľov. Veríme, že v našich produktoch je oveľa väčší potenciál, no ku našim zákazníkom musíte byť takisto ohľaduplní.“ 

Aká je Vaše stanovisko ku tejto problematike? Malo by sa takéto „priživovanie“ považovať za protiprávne, alebo je to podľa Vás v poriadku? Dajte nám vedieť dole do komentárov.

Zdroj: neowin.net

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre