BezpečnosťSpravodajstvoXiaomi

Škandál?! Odstránené fotografie z aplikácie Galéria v Xiaomi smartfóne, môžete jednoducho obnoviť!

Aplikácia Galéria od Xiaomi zanecháva fotografie v smartfóne uložené aj potom, ako ich odstránite. Dostať sa môžete aj k rok starým fotografiám!

Dáta používateľov smartfónov sú dlhodobo široko diskutovanou témou obzvlášť v prípade čínskych výrobcov telefónov. Určite, medzi najcitlivejšie údaje v našich zariadenia patria fotografie. Častokrát na nich máme zachytené situácie, ktoré by sme nechceli, aby sa dostali na verejnosť. 

Odstránené fotografie prostredníctvom aplikácie Galéria zostávajú aj naďalej v smartfóne

Mnohí z nás, po zachytení tohto typu fotografie, ju neskôr odstránia. Najnovšie jeden z používateľov Reddit fóra poukazuje na zvláštne správanie aplikácie Galéria od Xiaomi. Dôvodom je, že hoci používateľ odstránil viacero fotografií, tak aj napriek tomu, boli neskôr uložené vo vyrovnávacej pamäti. Na tom by nebolo nič čudné, ak by tieto fotografie neboli uložené v smartfóne po dlhšiu dobu. 

„Aplikácia Galéria od Xiaomi uchováva každý obrázok vo vyrovnávacej pamäti, dokonca aj obrázky, ktoré ste odstránili. Stiahnuté obrázky, obrázky prijaté a odoslané prostredníctvom aplikácií… Mal som tam tisíce obrázkov, niektoré som odstránil pred viac ako rokom.“ hovorí u/nameofthedaemon, používateľ fóra Reddit. 

V rámci vlákna, ktoré vytvoril na fóre ďalej dodáva, že o tom probléme pravdepodobne netuší žiaden priemerný používateľ. K samotným fotografiám, a to aj k takým, ktoré odstránil dávno v minulosti, sa dostal pomocou ciest nižšie

Android/data/com.miui.gallery/files/gallery_disk_cache/small_size

Android/data/com.miui.gallery/files/gallery_disk_cache/full_size

Aplikacia MIUI Galery_uchovava v cache pamati fotografie_1
Zdroj: Vosveteit, vymazané fotografie

Používateľ fóra v závere dodáva, že pomocou odobratia oprávnenia aplikácie Galéria k úložnému priestoru, došlo k zabráneniu ukladania fotografií do vyrovnávacej pamäte. Ďalší používatelia, ktorí sa stretli s rovnakým problémom ďalej píšu, že jedným z riešení je pravidelné premazávanie dočasných súborov aplikácie. 

Tak či onak, ide vskutku o závažnú bezpečnostnú chybu. Rovnako aj nám sa podarilo dostať k odstráneným fotografiám, ktoré je možné prostredníctvom niekoľkých kliknutí jednoducho obnoviť a vrátiť späť k životu. Samotné súbory, ktoré týmto spôsobom nájdete a následne napríklad odošlete do počítača, tak je možné otvoriť v ľubovoľnej aplikácií určenej na úpravu fotografií.

V závere však musíme dodať, že v tomto prípade nejde pravdepodobne o úmysel Xiaomi poškodiť používateľov, ale skôr len o chybu v aplikácii. Pevne veríme, že bude čoskoro odstránenou.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close