Šialený startup chce zrealizovať transplantáciu hlavy na iné telo. Pozrite sa, ako by to malo fungovať!

Za startupom stojí muž, ktorý je známy pre viacero desivých až bizarných nápadov.

Startup BrainBridge tvrdí, že o desať rokov budeme transplantovať hlavy
Zdroj: Vosveteit.sk, AI

Startupová spoločnosť BrainBridge chce do desiatich rokov priniesť niečo, čo sme doteraz mohli vidieť len v sci-fi filme. Ako informuje portál News Atlas, cieľom spoločnosti je vytvoriť robotických “chirurgov”, ktorí by dokázali transplantovať človeku celú hlavu.  

Za spoločnosťou stojí Hashem Al-Ghaili a zaujímavosťou je, že toto nie je jeho prvý futuristický nápad. V roku 2022 prišiel s nápadom umelej maternice, ktorá by “vyrábala” nové deti na priemyselnej škále. Tento bizarný a distopický nápad sa nazával EctoLife.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čo sa však týka nápadu BrainBridge, hlavnou premisou sú mimoriadne rýchle roboty, ktoré by dokázali udržať mozog pri živote, zatiaľ čo celú hlavu transplantujú na telo vhodného darcu. Spoločnosť vydala aj video, ktoré ukazuje robotického chirurga v praxi.  

Al-Ghaili verí, že tento systém pomôže ľuďom trpiacim vážnym postihnutím žiť plnohodnotný život. Celú operáciu má mať na starosti AI algoritmus, ktorý zvládne kontrolovať viacero robotických rúk súčasne. Robotický chirurg najprv “odpojí” hlavu pacienta od tela a na nové telo ju pripojí spojením miechy, všetkých nervov, žíl a ciev. Na prepojenie odrezaných neurónov by vedci použili chemickú lepiacu látku. 

“Teší ma, že vám môžem predstaviť BrainBridge, prvý koncept pre systém transplantácie hlavy. Náš nápad prepája pokročilé robotické systémy s umelou inteligenciou, aby sme mohli transplantovať celú hlavu a tvár. Náš špičkový systém môže pomôcť ľuďom trpiacim nevyliečiteľnými chorobami, napríklad rakovinou alebo paralýzou,” tvrdí Al-Ghaili.  

Zároveň naznačuje, že transplantácia hlavy môže pomôcť vyliečiť neurodegeneratívne ochorenia, napríklad Alzheimerovu alebo Parkinsonovu chorobu. Nikde však nevysvetľuje ako, keďže ide o ochorenia mozgu.  

Bláznivý nápad

Čo sa týka vedeckej komunity, tá sa k nápadu BrainBridge nevyjadrila. Tento koncept je nepochybne fascinujúci, no nie je to prvýkrát, čo sa niekto pokúsil o transplantáciu hlavy. Prvé pokusy môžeme datovať do roku 2017. Taliansky doktor Sergio Canavero sľuboval svetu transplantácie hlavy, no jeho pokusy skončili pri transplantácii končatín dvoch mŕtvych zvierat.  

BrainBridge sa momentálne nachádza vo fáze konceptu, čiže na prvé testy musíme ešte počkať, ak sa tento nápad vôbec do testovacej fázy dostane. Al-Ghaili má na konte viacero šialených konceptov, ktorým nemožno uprieť poriadnu dávku fantázie. Nepredpokladáme, že koncept robotického chirurga transplantujúceho celé hlavy niekedy uzrie svetlo sveta.  

Ako sme už spomenuli, Al-Ghaili má na svojom konte aj “továreň na deti”. Ide o niečo starší koncept, ktorý získal aj svoje vlastné promo video. Ak ste ho ešte nevideli, pozrieť sa naň môžete nižšie.  

Spravte si názor sami. Nie je žiadnym prekvapením, že sa projekt EctoLife nedostal do praktickej roviny a sme presvedčení, že rovnako to dopadne aj s projektom BrainBridge.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre