Ako odhaliť, že web, ktorý ste navštívili, je podvodná stránka? Na takejto stránke nikdy nič nevypĺňajte, hoci sa vám zdá v poriadku

Pozrite sa na varovné signály, že stránku, ktorú ste navštívili, tak nie je s ňou niečo v poriadku. Takémuto webu sa radšej vyhnite, aby ste sa nestali obeťou podvodu.

Zdroj: ART STOCK CREATIVE / Shutterstock.com

Podvodné webové stránky sa často tvária ako tie skutočné, no v realite to tak nie je. Ich snahou je získať od potencionálnej obete rôzne citlivé údaje vrátane údajov od platobnej karty. No neulakomia sa ani na iné informácie, ktoré by mohli neskôr zneužiť. Existuje niekoľko spôsobov, ako ich odhaliť, tu sú niektoré indikátory, na ktoré by ste si mali dávať pozor.

Tieto znaky vám prezradia, že web, ktorý ste navštívili, je podvrh

URL Adresa

URL adresa webovej stránky by mala byť prvou vecou, ktorú skontrolujete. Falošné stránky sa často snažia o napodobnenie skutočných webových adries, ale môžu obsahovať drobné, minimálne rozdiely, ako napríklad preklepy, ďalšie slová alebo zmenené doménové koncovky. Je dôležité dôkladne sa pozrieť na adresu, aby ste sa uistili, že ste na správnom mieste. Dobrým príkladom sú falošné e-shopy, na ktoré nedávno upozornila Polícia SR. Tie využívali názov značky, za ktorú pridali „Slovensko“. Napríklad [názov značky]slovensko (.sk) [názov značky]-slovensko (.sk).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
ako platit na internete bezpecne
Zdroj: pixabay.com (geralt), Vosveteit.sk

Dajte si pozor, či daná stránka využíva zabezpečené pripojenie

Skontrolujte, či stránka používa zabezpečené pripojenie – to znamená, že URL adresa by mala začínať s „https://„, a nie len „http://“. Keď sa vedľa adresy nachádza zámok, je to skvelé znamenie, znamená to totižto, že je stránka zabezpečená. Druhým dychom ale treba doplniť, že to automaticky neznamená, že web je bezpečný. Tento zámok hovorí len to, že komunikácia medzi vami a webovou stránkou je šifrovaná. Ak na druhým konci sedí podvodník, tak ani tento zámok vám nepomôže.

Dizajn a Gramatika

Falošné stránky často pôsobia amatérsky, jej obsah tvoria neprofesionálne fotografie a celá stránka disponuje zlým dizajnom. Text na stránke môže obsahovať gramatické chyby. Je dôležité si všímať tieto detaily, pretože profesionálne a legitímne stránky zvyčajne investujú do kvalitného dizajnu a dávajú si nesmierny pozor na gramatiku a štylistiku. Rovnako ale treba uviesť, že niektoré sofistikovanejšie podvody, môžu vyzerať vierohodne. Dobrým príkladom, ktorý sa vymyká „pravidlám“, je e-shop www(.)cyklosport-krampl(.)store, na ktorý nedávno upozornila SOI. Táto stránka použila reálne meno obchodníka, fotky, kontaktné údaje a podobne, no za stránkou stojí neznámy páchateľ.

Informácie o Spoločnosti

Oficiálne webové stránky zvyčajne obsahujú jasné a úplné informácie o tom, ako kontaktovať spoločnosť. Tieto informácie by mali zahŕňať meno spoločnosti, fyzickú adresu, telefónne číslo a e-mailovú adresu. Ak sú tieto informácie neúplné alebo ťažko dostupné, môže to byť varovný signál, že sa môže jednať o falošnú webovú stránku.

Recenzie a skúsenosti

Prečítajte si recenzie iných používateľov, tak sa dozviete aká bola ich skúsenosť a či by ju odporúčali alebo nie. Samozrejme ale, recenzie hľadajte na inom webe, ako je stránka e-shopu. Prevádzkovateľ podvodného obchodu by nenechal na svojej stránke negatívne skúsenosti. Ak sa na internete nachádzajú negatívne skúsenosti alebo varovania pred podvodom, je dôležité brať tieto informácie vážne a premýšľať o tom, či máte dôverovať stránke. Nižšie si môžete pozrieť recenzie podvodné e-shopu na stránke prevádzkovateľa a potom na fóre. Rozdiel je razantný.

Pozrite si sociálne siete danej firmy

Väčšina spoločností má sociálne siete a nemajú len ich webovú stránku. Legitímne spoločnosti by mali byť spomenuté na iných miestach na internete alebo poskytovať verejne dostupné informácie, ako sú tlačové správy, informácie o spoločnosti a podobne. Spoločnosti zvyčajne majú nejakú prítomnosť na sociálnych sieťach vrátane viacerých sociálnych účtov, na ktorých by mali pravidelne pridávať obsah. Ide hlavne o Facebook, Instagram ale pokojne aj LinkedIn.

Nezvyčajne spôsoby platby či príliš dobré ponuky

Podvodné stránky môžu požadovať platby prostredníctvom netradičných metód, ako sú darčekové karty alebo kryptomeny. Legitímne webové stránky zvyčajne akceptujú bežné platobné metódy ako kreditné karty, debetné karty alebo PayPal. Samozrejme, nemala chýbať ani možnosť platby na dobierku.

Ponuky, ktoré sú až podozrivo výhodné, môžu byť varovným signálom. Napríklad extrémne nízke ceny produktov, za ktoré by ste normálne zaplatili omnoho viac.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre