Šéf Roskosmosu si opäť raz „uletel“ mimo realitu. Najnovšie tvrdí, že USA nemá žiadne vesmírne lode

Čudné vyhlásenia využil šéf ruského vesmírneho programu na to, aby zlanáril čínskych predstaviteľov. Tí sú zrejme jeho poslednou nádejou.

Dmitry Rogozin SpaceX
https://flickr.com (Official SpaceX Photos a NASA HQ PHOTO)

Riaditeľ ruskej kozmickej agentúry Roskosmos, Dmitry Rogozin, prišiel v nedávnom rozhovore s čínskymi médiami s ďalšími naozaj zaujímavými vyhláseniami. V snahe zaujať čínskych predstaviteľov čínskeho vesmírneho programu sa opäť uchýlil k ohýbaniu reality tak, aby boli jeho argumenty presvedčivejšie. Najnovšie prekrútené slová by však zrejme nenadchli ani úplného vesmírneho analfabeta.

Ďalšie nelogické vyhlásenia

Pre čínsky štátny mediálny dom CGTN (via Futurism) Rogozin v nedávnom rozhovore uviedol, že Rusko je pre zabezpečenie chodu Medzinárodnej vesmírnej stanice ISS kľúčové. Pochopiteľne, táto časť jeho vyhlásenia je úplne pravdivá a odráža realitu. Zarážajúci bol však jeho dodatok, ktorý nemá ani hlavu, ani pätu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Iba ruské vesmírne lode Soyuz dokážu (pozn. redakcie: na ISS) transportovať amerických, európskych, kanadských a japonských astronautov a ich hostí,“ uviedol Rogozin v rozhovore.

Bizarný komentár, ktorým sa ruský šéf vesmírneho programu opäť snaží znevažovať západné krajiny a ich technológie. Najnovšie doslova vytrel zrak všetkým vesmírnym nadšencom. Americká NASA momentálne síce nemá vlastnoručne vyvinutú vesmírnu loď, no ani sa o to v posledných rokoch nijak zásadne nepokúšala. V rámci dlhoročnej spolupráce totižto využíva najmodernejšie vybavenie od spoločnosti SpaceX. Tá pochopiteľne nepôsobí v Petrohrade, ani v Moskve, ale práve v USA, odkiaľ roky dostáva aj významné zákazky práve od NASA. Tvrdenie, že USA nemá žiadne vesmírne lode, tak možno považovať za úplnú fabuláciu a ohýbanie reality.

Vyjadrenia z minulosti akoby podľa Rogozina neexistovali

Čo je však na vyhláseniach Rogozina ešte zaujímavejšie, je významný odklon od svojich predošlých myšlienok a vízií. Ako informuje portál Futurism.com, Rogozin ešte v októbri minulého roka načrtol, že súčasťou ďalších misií na ISS na palube vesmírnej lode SpaceX Crew Dragon, by mohli byť aj ruskí kozmonauti.

„Z nášho pohľadu už SpaceX nadobudlo potrebné množstvo skúseností, aby sme mohli poslať našich astronautov na palube vesmírnej lode Crew Dragon,“ uviedol Rogozin v rozhovore pred pár mesiacmi.

Rusko sa snaží osloviť Čínu

Rogozin v rozhovore s čínskymi médiami následne presedlal aj na tému rozšírenia spolupráce medzi Čínou a Ruskom v ďalších vesmírnych misiách. Najväčším problémom pre ruský Roskosmos je momentálne vyriešenie otázky misie ExoMars. Tá bola totižto naplánovaná v spolupráci s európskou ESA. Tá po spustení vojny na Ukrajine okamžite prerušila všetky prípravy a misiu zmietla zo stola. Práve nahradenie ESA čínskou technikou bude pre Rusko kľúčové. Úplné zahodenie celej misie do koša zrejme neprichádza vôbec do úvahy. To, či Rusku v budúcich vesmírnych misiách pomôže práve Čína, je však momentálne iba otázkou špekulácií.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre