SpravodajstvoTechnológieVeda a výskum

Satelity Starlink od spoločnosti SpaceX môžu byť v budúcnosti vážnym problémom pre skúmanie vesmíru

Projekt Elona Muska môže nie len zahltiť vesmírny priestor odpadom, ale aj znemožniť objavenie potenciálne nebezpečných asteroidov.

Firma SpaceX chce mať v budúcnosti na obežnej dráhe tisícky satelitov, ktoré by poskytovali svetu internetové pripojenie. Zatiaľ sa jej podarilo vyniesť hore len 120, no aj toto relatívne malé číslo už robí astronómom poriadne problémy.

Satelity Starlink by nás mohli v budúcnosti stáť viac, ako len čistý výhľad na nočnú oblohu. Pre portál Axios sa astronómovia vyjadrili, že by kvôli nim mali problémy lokalizovať potenciálne nebezpečné asteroidy a včas zakročiť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Som v šoku! Dnes v noci preletelo ponad nás obrovské množstvo satelitov Starlink. Mali vplyv na 19 kamier z našej expozície! „Vlak“ satelitov Starlink trval viac ako 5 minút !! Depresívne … To nie je v pohode!

https://twitter.com/89Marvaz/status/1196356715270291456

Väčšina asteroidov je neškodných, ale sám riaditeľ spoločnosti, Elon Musk, povedal, že je len otázkou času, kedy nás zasiahne „veľký šuter“. Už v prípade menších asteroidov by boli škody na našej planéte nesmierne veľké a odhaliť ich nie je jednoduchá záležitosť. Ak Starlink porastie, svetlo zo satelitov astronómom prácu ešte sťaží.

Zastaviť firmu SpaceX vo vykonaní svojich plánov je v tomto bode zrejme nemožné. Astronómovia teda nebudú mať na výber a budú musieť prísť s novým, potenciálne drahým, riešením na detekciu nebezpečných asteroidov. Môže sa jednať napríklad o vesmírne teleskopy, alebo program, ktorý dokáže kompenzovať prítomnosť satelitov Starlink.

„Komunita astronómov jednala neskoro. Mali sme to začať riešiť pred 10 rokmi, avšak vtedy sme o ničom netušili,“ vyjadril sa astronóm Jonathan McDowell.

Federálna komisia pre komunikáciu dala Muskovi povolenie prevádzkovať maximálne 30-tisíc satelitov. Takéto množstvo svietiacich strojov môže nabudiť dojem, že je celá nočná obloha posiata hviezdami a hlavne spôsobiť nemalé komplikácie. Satelity by mohli narušiť rádiovú vlnovú dĺžku pre citlivé vybavenie, alebo zahltiť vesmírny priestor obrovským množstvom vesmírneho odpadu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close