Samoopravné obrazovky telefónov, by tu mohli byť čo nevidieť. Toto je dátum, od kedy by mohli byť dostupné na trhu

Smartfóny, ktoré by dokázali opraviť mierne poškodenie nie sú novinkou, no chýba nám zatiaľ efektívne riešenie. To by už malo byť za rohom.

rozbity displej smarfon
Zdroj: flickr.com (Robert Nelson) (CC BY 2.0 DEED)

Každému sa môže stať, že mu smartfón vypadne z rúk na zem a ak máme v ten deň obzvlášť smolu, na obrazovke sa môže objaviť prasklina. Hoci dnes sa o bezpečnosť displeja starajú rôzne bezpečnostné sklá, nebolo by lepšie, ak by sa mohol smartfón opraviť sám?  

Ako informuje portál Techspot, to by mohlo byť jedného dňa realitou. Podľa analytikov nie sú samoopravujúce sa smartfóny otázkou až tak vzdialenej budúcnosti, ako by sa mohlo zdať. Tvrdia, že prvé displeje, ktoré by sa dokázali “vyliečiť” z drobných škrabancov alebo deformácií by sa mohli objaviť do piatich rokov.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Samsung Galaxy S22_recenzia_displej_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Táto technológia by fungovala ako nanonáter na povrchu displeja. Ak by došlo k jeho poškrabaniu, náter bude reagovať so vzduchom a medzeru, ktorú po sebe nechal škrabanec, vyplní novým materiálom. Odborníci zároveň upozorňujú, že aspoň na začiatok by sme nemali čakať nič extrémne. Viditeľné praskliny náter pravdepodobne opraviť nedokáže, no mohol by nám pomôcť opraviť naozaj drobné škrabance, ktoré vzniknú napríklad nosením smartfónu vo vrecku alebo pri bežnom používaní.  

Regenerácia obrazovky príde do piatich rokov, tvrdia analytici

Analytici spoločnosti CCS Insight tvrdia, že s veľkou pravdepodobnosťou takéto obrazovky vyrobí buď mobilná spoločnosť alebo veľký výrobca skla ešte pred rokom 2028. Koncept samoopravovacích obrazoviek nie je ale úplnou novinkou. Ešte v roku 2013 vydala spoločnosť LG smartfón G Flex, ktorý mal údajne samoopravovací náter na zadnej strane. Tento náter ale nebol veľmi dobrý, čo sa nezmenilo ani v roku 2015 s modelom G Flex 2.

Ďalší pokus prišiel v roku 2017, no tentokrát za ním stála Motorola. Tá priniesla technológiu polyméru s tvarovou pamäťou. Išlo o materiál, ktorý dokázal opraviť poškodenie tým, že sa tvaroval cez termálne cyklovanie, teda rapídnu zmenu teploty materiálu. Toto teplo poskytoval smartfón. V rovnakom roku objavili japonskí vedci nový typ skla, ktorý dokáže opraviť škrabance pri izbovej teplote, len vďaka tlaku ruky.  

Aj spoločnosť Apple sa pokúšala experimentovať s displejom, ktorý by sa dokázal sám opraviť. Ani dnes ale neexistuje technológia, ktorá by dokázala efektívnym spôsobom opraviť drobné poškodenie. Analytici z CCS Insight sú však presvedčení, že táto technológia už na nás čaká za rohom. Rok 2028 pritom neznie ako prestrelený odhad. S displejom, ktorý by sa dokázal sám opraviť, sa už v minulosti experimentovalo a aj vďaka týmto experimentom vieme, že je niečo také možné. Ak sú tieto predpovede pravdivé, spoločnosti majú ešte päť rokov na to, aby s touto technológiou prišli.  

Ako sme už spomenuli, dnes rôzne ochranné sklá efektívne chránia naše displeje pred poškodením. Aj tie sa však môžu poškodiť a opotrebovať, potom sa musia vymeniť. Hoci táto regeneračná technológia nepomôže, ak sa displej rozbije úplne, ochrana pred drobnými škrabancami je taktiež obrovským posunom vpred.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre