SpravodajstvoVeda a výskum

Škrabance na aute môžu byť už čoskoro minulosťou: Vedci vytvorili náter, ktorý sa vie opraviť len pomocou Slnka

Stačilo len pár minút a škrabance zmizli, vysvetľujú vedci z kórejského technologického inštitútu.

Vedeckému tímu z kórejského výskumného inštitútu KRICT (pozn. redakcie: Korea Research Institute of Chemical Technology) sa podarilo vytvoriť špeciálny náter, ktorý sa po poškrabaní opraví do tridsiatich minút po vystavení slnečnému svetlu, informuje portál Eurekalert.

Využitie by tento náter mohol nájsť v automobilovom priemysle ako forma extrémne odolného laku. Ideálny lak by mal poskytovať špičkovú ochranu a mal by byť bezfarebný, aby vynikla pôvodná farba vozidla. Avšak vytvoriť opravujúci sa lak, ktorý by všetky tieto podmienky spĺňal, sa ukázalo byť oveľa zložitejšie, než sa predpokladalo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Samoliečiaci sa materiál vo väčšine prípadov nie je až tak pevný a naopak, pevné a odolné materiály sa v prípade poškodenia nedokážu samé opraviť. Vedci z kórejského vedeckého inštitútu však našli spôsob, ako vytvoriť regenerujúci sa materiál spĺňajúci všetky vyššie uvedené nároky. V rámci experimentu vedci tento náter nastriekali na auto a následne demonštrovali jeho schopnosti opraviť sa. Keď auto stálo na slnku 30 minút, z karosérie zmizli všetky škrabance a lak bol ako nový.

Budú škrabance na aute už čoskoro minulosťou?
Zdroj: KRICT

Materiál potrebuje k opraveniu sa slnečné svetlo, presnejšie blízke infračervené žiarenie s vlnovými dĺžkami od 1 000 do 1 100 nanometrov. Liečenie funguje na princípe konvertovania slnečného svetla na tepelnú energiu. S vyššou teplotou laku sa môžu opätovne prepojiť chemické väzby štruktúry. Ku komerčnému laku vedci pridali dynamické chemické väzby, vďaka ktorým sa môže polymérová štruktúra rozkladať a opätovne spájať. Pridali ešte priehľadné fototermálne farbivo umožňujúce vyvolať efekt chemického spájania po vystavení svetlu.

Revolúcia v automobilových lakoch?

Fototermálnym farbivám a ich vlastnostiam sa venovali aj predchádzajúce výskumy, no tie študovali anorganické materiály, ktoré by na komerčnom trhu neuspeli, pretože neboli priehľadné. V novom výskume vedci z kórejského inštitútu preskúmali organické fototermálne farbivá schopné absorbovať blízke infračervené svetlo. Takéto látky sú transparentné a dajú sa jednoducho zmiešať s rôznymi farbami. Ďalšou výhodou je ich nízka cena.

Blízke infračervené svetlo tvorí asi 10% slnečného žiarenia v čase poludnia. Ide o žiarenie s dlhou vlnovou dĺžkou a práve tento typ žiarenia môže prispievať k zvýšeniu teploty vo vozidlách.

Vedci predpokladajú, že ich materiál by mohol nájsť uplatnenie nielen v automobilovom priemysle, ale aj v elektronike, napríklad ako ochranný film pre smartfóny alebo počítače, či ako ochranný náter na budovy. Vedci zároveň poukazujú na to, že ich náter pomáha šetriť životné prostredie. Pri prelakovaní vozidla totiž vznikajú škodlivé organické rozpúšťadlá.

Ako tvrdí vedúci štúdie, doktor Jin Chul Kim, ich nová technológia prináša opravujúce sa nátery, ktoré využívajú komerčné polyméry a fototermálne farbivá. Predpokladá, že ich technológia môže v budúcnosti nájsť uplatnenie naprieč širokým spektrom rôznych priemyslov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close