Ruských hackerov je čoraz viac, hovoria experti. Môže za tým stáť i neúspech Kremľa na fronte, dodávajú

Ruských hacktivistov neustále pribúda. A hoci často pracujú aj bez priamej podpory Kremľa, tak ich útoky rozhodne netreba podceňovať.

anonymous-kyberneticky-utok-na-rusko
Zdroj: Pixabay.com, úprava: Vosveteit.sk

Vojna u našich východných susedov nám ukazuje, ako veľmi vplyvné vedia byť dnešné technológie. Boje samozrejme prebiehajú aj na skutočných frontoch, no čoraz viac sa snaha presúva do online sveta. Dôkazom toho sú viaceré ruské hacktivistické skupiny, ktoré často operujú na vlastnú päsť. Na informáciu upozornil web cybernews.com.

Vytváranie viacerých precedensov

Súčasná situácia vytvára viacero precedensov, pričom najviac z nich je práve v online priestore. Nikdy predtým sa totiž žiadna vojna neodohrávala z tak veľkej časti v kybernetickom priestore. Aj vďaka tomu sa formujú viaceré hackerské armády, ktoré pomáhajú v útočení. To je príklad, ktorý sa bude s veľkou pravdepodobnosťou opakovať vo všetkých budúcich konfliktoch.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hackerské skupiny podporované Kremľom sme tu samozrejme mali už dávno predtým. Skupiny ako Xaknet, Killnet, Legion či Cyber Army of Russia sa skonsolidovali od začiatku vojny vo februári, no počet nových skupín neustále rastie. Tvrdí to aj Natalia Zdrok zo spoločnosti Binary Defense, ktorá sa zaoberá kybernetickou bezpečnosťou. Podľa jej slov má hacktivizmus v Rusku od začiatku invázie stúpajúci trend.

Medzi mnohými proruskými skupinami, ktoré prakticky vytvorila vojna, je silný protiukrajinský a protizápadný postoj. Tento postoj je často sprevádzaný agresívnym jazykom, etnickými urážkami a sarkastickými vtipmi, ktorých cieľom je degradovať Ukrajincov alebo iných ľudí, ktorých hacktivisti považujú za nepriateľských voči Rusku.

Nárast aktivistov aj vďaka zlyhaniu vojakov

Patriotizmus môžeme vidieť aj u Rusov. Nové hackerské skupiny sa totiž formujú aj vďaka tomu, že Rusko na domácom fronte a bojisku evidentne zlyhalo. Krajina sa tak dostala do dlhodobej izolácie, čo vyčerpáva finančné ale aj ľudské zdroje. Niet preto divu, že Rusi sa začali viac preskupovať do online priestoru. No a vlastenecky motivované skupiny vedia byť skutočným nebezpečenstvom. Svoju rolu ale samozrejme hrajú aj peniaze. Sponzorované skupiny vedia odstaviť pokročilé sledovacie a navádzacie systémy, ako tomu bolo v prípade skupiny XakNet, ktorá vyradila systém Kropiva.

Pre tých, ktorí nevedia, tak Kropyva je systém určený na automatizáciu jednotlivých úloh riadenia na úrovni prápor (divízia), rota (letka), čata, samostatná jednotka výstroja (delá).

„Hacktivistické skupiny veria, že blokáda systému Kropiva pomohla výrazne znížiť schopnosti ukrajinskej armády na frontovej línii,“ vysvetlila Zdrok.

Hacktivisti na nižšej úrovni bez potrebných peňazí nemôžu podnikať veľké útoky. Často totiž pracujú s menej sofistikovanými nástrojmi. Najčastejšie používajú útoky distribuovaného zamedzenia prístupu (DDoS). Takéto útoky majú minimálny vplyv na dobre chránené ciele, akými sú napríklad veľké nadnárodné inštitúcie. Ale aj na takéto malé nepríjemnosti treba reagovať a riešiť ich. Takéto odolávanie útokov taktiež čosi stoja, čiže útoky aj menších skupín nie sú úplne zbytočné. No a v spolupráci so skutočne veľkými skupinami vedia vytvoriť silnú kombináciu útokov, ktorá by vedela zavariť komukoľvek.

Svoje obavy vyjadril aj Karim Hijazi, ktorý je generálnym riaditeľom kybernetickej spravodajskej spoločnosti Prevailion. Podľa jeho slov vedia takéto hacktivistické skupiny predstavovať skutočné riziko, ktoré vie viesť ku kybernetickej eskalácii. Kybernetická vojna vie dokonca dôjsť do bodu, kedy títo hacktivisti budú vedieť pomocou ransomvéru a malvéru prakticky vymazať kľúčovú infraštruktúru štátov. Preto tieto skupiny rozhodne netreba podceňovať.

„Od prvých dní tejto vojny sme boli svedkami vzostupu partizánskych alebo vlasteneckých hackerov, ktorí spustili svoje vlastné nezávislé útoky. Táto vojna vytvára mnohé precedensy, ale jedným z najvýznamnejších z kybernetického hľadiska je nárast počtu civilných hackerov. Toto je príklad, ktorý sa bude pravdepodobne opakovať vo všetkých budúcich konfliktoch,“, uviedol Hijazi.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre