Rusko chce vytýčiť „digitálnu hranicu“ svojej krajiny: Od poskytovateľov internetu bude žiadať IP adresy a polohu ich zákazníkov

Tento zákon má podľa expertov uľahčiť cenzúru "ruského internetu" a uľahčiť vyšetrovanie úradom.

Rusko odpojenie sa od internetu
Zdroj: Tatiana Popova / Shutterstock.com, úprava Vosveteit.sk

Ruský cenzorský úrad Roskomnadzor chce vybudovať databázu IP adries ruských užívateľov, informuje portál Meduza. Návrh zákona, ktorý by prikázal operátorom zdieľať IP adresu klientov sa objavil na vládnom portáli agentúry.  

Podľa oficiálnej správy má toto nariadenie slúžiť na zber informácií o geografickej príslušnosti IP adries. Finálna verzia zákona má prejsť do platnosti 1. septembra a bude trvať štyri roky. Roskomnadzor tvrdí, že toto opatrenie slúži na lepšiu ochranu vládnych portálov pred DDoS útokmi, ktoré sa od začatia vojny na Ukrajine stali oveľa častejšie.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Databáza bude pravidelne aktualizovaná. Operátori sietí budú môcť využiť tieto dáta na automatizované vytváranie správnych zoznamov kontroly prístupu. Vznik tejto databázy nám zároveň umožní zosúladiť digitálnu hranicu krajiny s jej fyzickou hranicou,” píše sa v návrhu zákona. 

Experti však nemajú jasno v tom, čo presne chce týmto krokom cenzorský úrad vlastne dosiahnuť. Jedným z možných cieľov je ešte viac izolovať “ruský internet” od zvyšku online priestoru. Zároveň však treba spomenúť, že operátori musia okrem samotnej IP adresy úradu prezradiť aj polohu užívateľa s danou IP adresou. To ruskej vláde umožní vysledovať človeka na základe jeho IP adresy.  

Podľa Filippa Kulina, spoluzakladateľa projektu Usher II, ktorého cieľom je zabrániť blokovaniu webstránok, Rusko chce použiť dáta o polohe užívateľov pre vyšetrovanie alebo konfiškovanie vybavenia. Anonymný zdroj portálu Forbes však pre portál uviedol, že tento zákon by dovolil cenzorskému úradu Roskomnadzor presnejšie blokovať prístup k určitým stránkam v špecifických regiónoch Ruska.  

Rusko sa chce odčleniť od „západného internetu“

Správy o odpojení sa Ruska od “západného internetu” sa po prvýkrát objavili ešte v novembri minulého roku. S návrhom prišiel Prvý podpredseda kontrolného výboru Štátnej dumy, Dmitrij Gusev. Svoju požiadavku smeroval na ministra digitálneho rozvoja, Maksuta Šadajeva. Spolu s touto žiadosťou navrhol aj vytvorenie vlastného internetu s krajinami BRICS+. 

BRICS+ zahŕňa Brazíliu, Rusko, Indiu, Čínu a Južnú Afriku, no pozvánku dostali aj Egypt, Irán a ďalšie krajiny. Vytvorenie vlastného internetu má podľa Guseva zachovať “tradičné hodnoty”, ktoré by v tomto novom online priestore dominovali. Ostáva však záhadou, čo pre Rusko tradičné hodnoty znamenajú.  

Nesmieme zabúdať na to, že od začatia vojny na Ukrajine vládne v krajine oveľa tvrdšia cenzúra a väzenie hrozí každému, kto tento konflikt nazve inak, než “špeciálna vojenská operácia”. Zároveň o vojne na Ukrajine možno publikovať len oficiálne správy vydané ruskými úradmi. Roskomnadzor od prepuknutia vojny volá po blokovaní VPN sietí, ktoré ľuďom umožňujú prístup k necenzúrovaným informáciám. Členka Štátnej dumy, Maria Butina, dokonca navrhla väzenie pre rodičov, ktorých deti by naďalej používali VPN siete. Dnes sa VPN služby na území Ruskej federácie masívne blokujú.  

Ak by poskytovatelia internetových služieb museli cenzorskému úradu poskytovať IP adresy užívateľov spolu s ich polohou, nielenže to Rusku uľahčí kontrolovať kto má prístup k akému obsahu, no v prípade akýchkoľvek prehreškov by Ruské úrady vedeli, kto je vinníkom.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre