Rusko chce svojim ľuďom, ktorí majú iný názor na vojnu na Ukrajine, ako je ten vládny, skonfiškovať majetok

V Rusku bol prijatý v prvom čítaní kontroverzný zákon, ktorý umožňuje úradom skonfiškovať majetok ľuďom, ktorí šíria „nepravdivé“ informácie o ozbrojených silách krajiny.

Rusko cenzura medii
Zdroj: Vosveteit.sk, kindpng.com

Nie je žiadne tajomstvo, že v Rusku sa sloboda slova nenosí. Po tom, ako Kremeľ začal vojnu na Ukrajine, tak obmedzil fungovanie viacerých médií a sociálnych sietí v krajine, kde si redaktori a ľudia dovolili označovať „Špeciálnu vojenskú operáciu“, ako volá Rusko vojnu na Ukrajine, vojnou. Nehovor viac o tom, že miestne média môžu o vojne publikovať len informácie, ktoré pochádzajú z oficiálnych zdrojov. Neskôr ruský cenzorský úrad začal blokovať aj VPN služby, ktoré umožňovali ľuďom obchádzať cenzúru.

Nedávno v krajine bol prijatý ďalší zákon, ktorý umožňuje miestnym úradom kontrolovať, čo kto zdieľa a robí na internete. Miestni poskytovateľa internetu musia zdieľať IP adresu klientov spolu s ich polohou, kde sa nachádzajú. Rusko hovorí, že cieľom je zber informácií o geografickej príslušnosti IP adries. Experti sú ale iného názoru. Toto opatrenie podľa nich umožní miestnym orgánom vysledovať polohu človeka a to na základe IP adresy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rusi prijali v prvom čítanú kontroverzný zákon. Za iný názor chcú zhabať majetok

Niekoľko dní dozadu predseda Štátnej dumy Vjačeslav Volodin informoval na sociálnej sieti Telegram o novom návrhu zákona, ktorý umožňuje štátnym orgánom skonfiškovať majetok ľuďom, ktorí „vylievajú“ špinu na krajinu. Príspevok, v ktorom to uviedol, čo navrhujú, si môžete prečítať nižšie v originálnom znení.

„Diskutovali sme s vami o potrebe potrestať eštebákov, vrátane kultúrnych činiteľov, ktorí podporujú nacistov, vylievajú špinu na našu krajinu, vojakov a dôstojníkov zúčastňujúcich sa v SVO.

Bol vypracovaný návrh zákona, ktorý umožní konfiškáciu peňazí, cenností alebo iného majetku používaného alebo určeného na financovanie trestnej činnosti proti bezpečnosti Ruskej federácie, ako aj na základe rozhodnutia súdu odňatie čestných titulov za tieto trestné činy,..

…Každý, kto sa pokúsi zničiť Rusko, zradí ho, musí podstúpiť zaslúžený trest a nahradiť škody spôsobené krajine na úkor svojho majetku.“, dopĺňa v publikovanom príspevku (pozn. redakcie: preložené pomocou Google prekladača), spomína sa v príspevku vyššie.

Málokoho by napadlo, že takýto zákon by mohol byť prijatý. No Rusko je krajina neobmedzených možností a zdá sa, že nová legislatíva je na „dobrej ceste“, aby sa stala platnou. Najnovšie na to, že v Rusku bol prijatý kontroverzný zákon v prvom čítaní (pozn. redakcie: na zákon sa prekliknete, len ak máte ruskú IP) upozornili hackeri zo skupiny NoName057(16) ako aj ďalšie miestne spravodajské weby vrátane miestnej spravodajskej agentúra RIA.

Štátna duma prijala v prvom čítaní návrh zákona o konfiškácii majetku a odňatí čestných titulov za viaceré trestné činy, najmä za šírenie falzifikátov o ozbrojených silách Ruskej federácie.

Po nadobudnutí účinnosti príslušného zákona sa sprísni zodpovednosť za tieto trestné činy:

✅šírenie úmyselne nepravdivých informácií o použití ozbrojených síl Ruskej federácie (článok 207 ods. 3 Trestného zákona);

✅verejné výzvy na konanie zamerané na porušovanie integrity Ruskej federácie (článok 280.1 Trestného zákona);

✅ verejné akcie zamerané na diskreditáciu použitia ozbrojených síl Ruskej federácie (článok 280.3 Trestného zákona);

✅verejné výzvy na aktivity namierené proti bezpečnosti štátu (§ 280 ods. 4 Trestného zákona),
vyzýva na zavedenie sankcií proti Ruskej federácii a jej občanom (článok 284 ods. 2 trestného zákona);

✅poskytovanie pomoci pri výkone rozhodnutí medzinárodných organizácií (pozn. redakcie: namierených voči Rusku), na ktorých sa nezúčastňuje Ruská federácia, alebo zahraničných vládnych orgánov (článok 284.3 Trestného zákona);

✅rehabilitácia nacizmu (článok 354 ods. 1 Trestného zákona)., upozorňujú hackeri na sociálnej sieti.

Samotný zákon ale ešte nie je účinný. Legislatívny proces v Rusku je o niečo komplikovanejší. Podobne ako u nás, musí prejsť ešte ďalšími dvoma čítaniami. Potom návrh zákona musí prejsť Federálnou radou a následne je predložený prezidentovi krajiny, ktorý ho musí ratifikovať, resp. ho môže vrátiť na prepracovanie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre