APLIKÁCIE A HRYSpravodajstvo

Rusko chce pomôcť alternatívnemu obchodu s aplikáciami. Výrobcovia smartfónov dostali novú povinnosť

Rusko chce od výrobcov smartfónov, aby RuStore, alternatívny obchod s aplikáciami ku Google Play, bol predinštalovaný na každom telefóne.

Nie je žiadnym tajomstvom, že potom, ako Rusko začalo inváziu u našich východných susedov, tak mnoho krajín vrátane nadnárodných spoločnosti, dalo od Rusov ruky preč. Viacero technologických firiem opustilo trh alebo obmedzilo svoje fungovanie v krajine.

K obmedzeniu poskytovania služieb pristúpila aj spoločnosť Google, ktorá miestnym vývojárom urobila škrt cez rozpočet. Technologický gigant totiž odrezal ľudí od prémiových služieb v aplikáciách a teda aj vývojárov od príjmov. Rusi na tento krok zareagovali tým, že vytvorili vlastný obchod s aplikáciami, ktorý sa volá RuStore. Za vývojom tohto alternatívneho obchodu stojí spoločnosť VK, ktorá prevádzkuje rovnomennú sociálnu sieť, ktorá je najväčšou v krajine.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako sme ešte marci tohto roka informovali, tak RuStore miestnych obyvateľov moc neoslovil. Obchod s aplikáciami používalo v čase publikovania článku približne 10-miliónov používateľov mesačne, čo je pomerne málo na používateľskú základňu Android smartfónov v krajine a nehovor viac o mediálnej sile VK. No zdá sa, že tvorcovia miestnej legislatívy chcú obchodu s aplikáciami pomôcť, upozorňuje miestna tlačová agentúra TASS.

RuStore bude povinný

Miestna tlačová agentúra upozorňuje, že tlačová služba ruskej vlády, oznámila, že RuStore bude musieť byť predinštalovaný v každom zariadení, ktoré bude uvedená na trh a to aj v situácii, kedy to držitelia autorských práv operačných systémov zakážu.

„Predinštalácia ruského obchodu s aplikáciami bude povinná, a to aj v prípade zákazu alebo obmedzenia zo strany držiteľa autorských práv operačného systému alebo pridružených štruktúr. Toto pravidlo znemožní výrobcom technicky zložitých produktov vyhnúť sa tomu, aby bol Rustore na ich zariadeniach predinštalovaný,“ uvádza sa vo vyhlásení tlačovej služby miestnej vlády.

No to nie je jediná povinnosť, ktorú budú musieť výrobcovia OS a zariadení dodržať. Úrad rovnako hovorí, že RuStore musí byť postavený na rovnakú úroveň ako alternatívne obchody od iných vývojárov. Znamená to, že keď napríklad na domovskej obrazovke smartfónu bude predinštalovaný povedzme Obchod Play, tak vedľa ikony obchodu, má byť aj ikona RuStore. Okrem iného výrobcovia zariadení budú musieť umožniť aj automatické aktualizácie cez RuStore vrátane ďalších funkcií, akými disponujú aj alternatívne obchody.

Pre tých, ktorí nevedia, tak RuStore vytvorila spoločnosť VK spolu s najväčšími ruskými IT spoločnosťami s podporou ministerstva pre digitálny rozvoj. Obchod s aplikáciami bol zároveň vyvinutý v mene predsedu vlády Ruskej federácie Michaila Mišustina.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close