„Ruský Google Play“ používa pomerne málo ľudí, no RuStore hovorí o úspechu

RuStore, čo je alternatívny obchod ku Google Play, používa „pár“ ľudí, no VK hovorí o úspechu. V obchode okrem iného je len pár tisíc aplikácií.

RuStore
Zdroj: pixabay.com (Victoria_Watercolor), toppng.com, koláž Vosveteit.sk

Krátko potom, ako Rusko napadlo Ukrajinu, tak mnoho spoločností a služieb na protest proti vojne opustilo ruský trh alebo vo veľkej miere obmedzili svoje fungovanie v krajine. Výnimkou nie sú ani softvéroví a hardvéroví giganti ako napríklad Google, Paypal a ďalší.

Google ešte v marci obmedzil pre Rusov používanie Obchodu Google Play. V tom čase začal informovať vývojárov, že dôjde k obmedzeniu možnosti prijímania platieb zo strany používateľov v krajine. Výsledkom toho bolo, že používatelia, ktorí si platili prémiové služby cez aplikácie, boli prakticky od nich odrezaní po vypršaní predplatného. Rovnako aj vývojári stratili možnosť zarobiť si peniaze.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rusko na tento problém odpovedalo tým, že vytvorilo niekoľko obchodov s aplikáciami. Jedným z takýchto obchodov, ktorému sa dostalo extra pozornosti je RuStore. Pre tých, ktorí nevedia, tak tento obchod s aplikáciami vlastní spoločnosť VK, ktorá prevádzkuje rovnomennú sociálnu sieť, ktorá sa pýši prívlastkom najväčšia v Rusku. Tá má podľa štatistiky denne okolo 45-miliónov návštev a je treťou najnavštevovanejšou stránkou v krajine po Googli a YouTube.

RuStore je prepadák, no VK to vidí inak

Spoločnosť VK v týchto dňoch vydala tlačovú správu, v ktorej informuje o počte mesačných používateľov. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o počet unikátnych návštevníkov, ktorí si aspoň raz za mesiac otvorili obchod.

Spoločnosť hovorí, že v januári tohto roka navštívilo obchod s aplikáciami 10-miliónov používateľov.

„Podľa Mediascope bolo v januári 2023 publikum oficiálneho ruského obchodu s aplikáciami RuStore 10 miliónov ľudí v Rusku starších ako 12 rokov.“, prezrádza gigant v tlačovej správe.

Po pravde, ľudia ani nemajú veľa dôvodov, aby navštívili tento obchod s aplikáciami. A hoci sa do obchodu registrovalo približne 3,6-tisíc vývojárov, tak v RuStore je k dispozícii len okolo 5-tisíc aplikácií, informuje VK. Len pre porovnanie, v Obchode Google Play je približne 2,7-milióna aplikácií.

Čerešničkou na torte je, že VK sa chváli v tlačovej správe viacerými funkciami, ktoré sú v iných obchodoch štandardom. Ide napríklad o možnosť zanechania recenzie pri softvéri či možnosť ohodnotiť aplikáciu.

„Ruský obchod s aplikáciami RuStore od svojho spustenia v máji 2022 neustále rozvíja funkčnosť platformy – používatelia si môžu inštalovať a aktualizovať svoje aplikácie, zanechávať recenzie a hodnotenia, právnické a fyzické osoby si môžu sťahovať aplikácie,..“, uvádza VK vo vyhlásení.

Spoločnosť rovnako ohlásila, že od februára 2023 otvorila obchod aj pre zahraničných vývojárov, ktorí môžu cez ich obchod distribuovať aplikácie. Záverom treba povedať, že v súčasnosti Android pokrýva približne 70% trhu so smartfónmi v Rusku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre