Ruskí právnici ženú Apple pred súd. Dôvodom je, že americký gigant vypol v krajine populárnu službu

Ruská právna kancelária ženie amerického giganta z Cupertina pred súd. Dôvodom je, že Apple obmedzil službu Apple Pay v Rusku.

Rusko Apple(1)
Zdroj: Wikimedia, Vosveteit.sk

Mnohé nadnárodné spoločnosti sa rozhodli obmedziť alebo úplne pozastaviť poskytovanie svojich služieb a tovarov v Rusku. Dôvodom je aktuálna vojna, ktorú vedie Putinov režim na Ukrajine.

Potom, ako začali ohlasovať jednotlivé spoločnosti svoje kroky naprieč Ruskom, tak začali vznikať v krajine „kópie“ služieb, či produktov. Môžeme napríklad spomenúť Rossgram, čo je kópia Instagramu, či „Strýka Vaňu“, čo je kópia známeho reťazca s rýchlym občerstvením. Samozrejme, Rusko uviedlo, že im sankcie neuškodia a dokonca im pomôžu v rozvoji ich ekonomiky. Zdá sa však, že nie je tomu celkom tak. Minimálne to naznačujú správy z portálu 9to5mac.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Väčšina napodobenín západných produktov pravdepodobne skončí ako „ruský iPhone“, AYYA T1. Ide o telefón, ktorý by si kúpil asi len málokto. Dôvodom je, že hardvér, by mohol dnes len s odretými ušami a zatvorenými všetkými očami konkurovať priemernému telefónu.

Ruskí právnici ženú Apple pred súd

Vráťme sa však späť k téme, ktorým je podanie žaloby ruskými právnikmi na Apple.

Dôvodom je, že americký gigant z Cupertina obmedzil naprieč krajinou nielen ponuku fyzických tovarov, ale aj služieb. Urobil tak z dôvodu, že Rusko vedie u svojho suseda vojnu. Jednou z týchto služieb je aj Apple Pay. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o obdobnú službu, ako je Google Pay. Inými slovami, pomocou Apple Pay môžete v obchodoch platiť prostredníctvom technológie NFC. Zdá sa však, že Rusi adekvátnu náhradu za túto službu nevedia nájsť.

Ako upozorňuje portál s odvolaním sa na ruskú tlačovú agentúru TASS.ru, tak právna kancelária Lukoyanov and Partners (CLP) sa rozhodla podať žalobu na Apple z dôvodu, že obmedzili službu Apple Pay na telefónoch iPhone v Rusku. Dôvodom má byť, že americký gigant údajne porušil práva ruských spotrebiteľov. Podľa právnej kancelárie je potrebné tento krok spoločnosti považovať za „úmyselnú morálnu ujmu“ pre ruských používateľov a vlastníkov zariadení Apple. Právni zástupcovia tvrdia, že vymáhaná suma musí byť značná na kompenzáciu škôd spôsobených ruským spotrebiteľom rozhodnutím spoločnosti Apple. Právnici ďalej dodávajú, že toto rozhodnutie spoločnosti viedlo podľa právnika k zníženiu funkčných vlastností predávaných zariadení, čím sa znížila hodnota tovaru.

Aký verdikt môžeme očakávať?

Bez ohľadu na to, ako dopadne súdny spor, tak Rusi sa pravdepodobne tak skoro nedočkajú návratu služby. Dôvodom je, že pozastavenie Apple Pay je priamym dôsledkom sankcií vlády USA voči ruským bankám. Inými slovami, Apple v Rusku nemôže legálne ponúkať službu, aj keby chcel.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre