BezpečnosťSpravodajstvo

Ruskí hackeri zverejnili zoznam slovenských stránok, ktoré hackovali

Hackeri zo skupiny Anonymous Russia zdieľali prostredníctvom Telegramu slovenské webové stránky, ktoré sa im podarilo v týchto dňoch zhodiť.

Včerajší deň bol pre viacero prevádzkovateľov webových stránok a online služieb rušným. Dôvodom sú hackeri. NBÚ informovala, že zaevidovali sériu viacerých kybernetických útokov, za ktorými stáli hackeri z Ruska.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Viacero prevádzkovateľov online služieb bolo schopných odolať útokom, no našli sa aj takí, ktorí to nezvládli. Väčšina útokov bola typu DDOS. Ide o typ útoku, kedy hackeri pošlú na server veľké množstvo požiadaviek s cieľom, aby ho preťažili. Ako sa im to podarí, tak ľudovo povedané, server kľakne a s ním aj všetky webové stránky a služby, ktoré na ňom bežia, spadnú. Výsledkom je, že online služby a webové stránky sú nedostupná. Prevádzkovatelia online služieb najčastejšie reagujú na tento typ útokov tým, že obmedzia prístup na stránku zo zahraničných IP adries.

Ruskí hackeri zverejnili stránky, ktoré sa im podarilo zhodiť

Za kybernetickými útokmi stáli ruskí hackeri zo skupiny Anonymous Russia, o tom nie je pochýb. Sami sa priznali ku sérii niekoľkých útokov, pričom útočiť začali už v piatok vo večerných hodinách. Podľa príspevkov, ktoré zverejnili na sociálnej sieti Telegram, hackeri začali s útokmi na štátne stránky.

„Dnes večer sa nám veľmi zdvihla morálka, tak sme sa rozhodli zničiť štátne zdroje Slovenska 😏“, píše Anonymous Russia v prvom príspevku.

Hackeri ďalej útočili aj na stránky súkromných inštitúcií vrátane bánk. Do hľadáčika hackerov sa dostali dve banky, konkrétne ide o Prima banku a Privat banku.

Útokmi vyššie to ale neskončilo. Anonymous Russia útočili aj na stránky televízie Joj a TV Bratislava.

„Bohužiaľ dnes bez filmov. Online TV Slovensko 🥹“, uviedli hackeri na Telegrame s tým, že zdieľali aj stránky, ktoré zhodili.

Aktuálne nevieme povedať, či útoky stále pretrvávajú, no väčšina stránok, na ktoré ruskí hackeri útočili, má stále obmedzený prístup zo zahraničia. Ako sme v úvode písali, tak ide o spôsob, ako sa sa prevádzkovatelia stránok snažia vyhnúť preťaženiu ich serverov zo zahraničia.

Rovnako treba ale uviesť, že podľa všetkého útoky realizovali aj hackeri zo skupiny WE ARE KILLNET, ktorá rovnako na Telegrame informovala o sérii viacerých útokov. No treba spomenúť, že ich primárnym cieľom boli najmä stránky v Českej republike, Dánsku a Lotyšsku. V jednom z príspevkov uviedli:

„Práve sme sa dozvedeli, že na vojenskom cvičisku Libavá v Českej republike bude čoskoro cvičiť 4000 ukrajinských vojakov. Zároveň, na konci roku 2022, prvá skupina ukrovojakov už tento proces dokončila. Je logické, že ruské úrady takéto praktiky na území Európskej únie ostro odsudzujú. Navyše v Českej republike sa čoskoro budú konať prezidentské voľby a my sme sa ich rozhodli „zúčastniť“.“, uviedli hackeri na sociálnej sieti Telegram.

Pre tých, ktorí nevedia, tak ruskí hackeri útočia vo zvýšenej frekvencii na členov NATO a členské krajiny Európskej únie, ktoré vyjadrili podporu Kyjevu v súvislosti s agresiou Kremľa na Ukrajine. Ich cieľom je demoralizovať občanov únie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close