Spravodajstvo

AKTUÁLNE: Ruskí hackeri zaútočili na slovenský kybernetický priestor, hovorí NBÚ

NBÚ hlási, že Slovensko čelí kybernetickým útokom zo strany proruských hackerov zo skupiny Anonymous Russia.

Mohlo by sa zdať, že Slovensko je malou krajinou a preto nebude pre hackerov zaujímavá. Pravdou je ale opak. Ešte v novembri minulého roka hackeri napadli známy nákupný server Heureka.sk. Krátko predtým si hackeri zobrali za cieľ znepríjemniť život veľkoobchodu Metro. No i operátor Telekom čelil ešte v júni minulého roka útokom. V súvislosti s týmito útokmi je ale potrebné uviesť, že nepoznáme útočníkov.

Tentokrát tu máme ďalšiu sériu útokov, hlási Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) a všetky nitky vedú do Ruska, hovorí úrad.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Za útokmi sú Rusi

NBÚ prostredníctvom sociálnych sietí informovalo, že eviduje zvýšenú mieru koordinovaných kybernetických útokov, ktorých cieľom sú rôzne inštitúcie naprieč Slovenskom. Podľa dostupných informácií za útokmi stojí proruská skupina Anonymous Russia. Z vyjadrenia úradu je zrejme, že ide o útoky typu DDOS, ktorých cieľom je znefunkčniť chod stránok a služieb. Pre tých, ktorí nevedia, tak princíp tohto útoku funguje tak, že útočníci pošlú na server, kde je hosťovaná stránka veľké množstvo požiadaviek, až ho preťažia a ľudovo povedané, server padne a spolu s ním aj všetky služby.

„Národný bezpečnostný úrad zaznamenal sériu koordinovaných kybernetických bezpečnostných incidentov v kybernetickom priestore Slovenskej republiky a vydal varovanie pred ďalšími

Za útokmi je ruská skupina anonymous.ru (Anonymous Russia) a boli vykonané (pozn. redakcie: útoky) metódou zneprístupnenia služby

NBÚ nebude verejne komunikovať ďalšie podrobnosti,..“ píše úrad na svojej stránke.

Úrad v publikovanej správe ďalej dopĺňa, že poskytne všetkým napadnutým organizáciám asistenciu, aby sa vysporiadali so spôsobenými problémami.

Aktualizované (09:30): Podľa všetkého bolo okrem verejných inštitúcií napadnutých aj viacero stránok súkromných organizácií. Ide napríklad o stránky ako jojcinema.cz, primabanka.sk, privatbanka.com, tvbratislava.sk, live.joj.sk a ďalšie. Viacero stránok je už funkčných, no je k ním obmedzený prístup zo zahraničných IP adries. Niektoré webové stránky ale stále nefungujú, napríklad webová stránka privatbanka.com

ruski hackeri vypadok webu privat banka
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen privatbanka.com, za upozornenie na stránky vyššie ďakujeme Peterovi P.

Útokom čelia aj ďalšie krajiny

Podľa všetkého útokom čelia aj ďalšie krajiny. Ako informuje Telegram stránka proruských hackerov „WE ARE KILLNET“, tak útoky smerujú aj do susednej Českej republiky, kde sa im podarilo zhodiť stránky viacerých prezidentských kandidátov v čase konania volieb. Rovnako kľakli aj stránky rôznych inštitúcií.

„Zhodili sme štátnu webovú platformu Českej republiky, kde sa kontrolujú, analyzujú a prepájajú údaje z registra dohôd, štátnych zmlúv, dotácií, sponzorov politických strán a konania samotných politikov.“, chvália sa hackeri v jednom z príspevkov. „Pokračujeme v českej plavbe – stránka Ministerstva zahraničných vecí bola znefunkčnená“, dopĺňajú v ďalšom príspevku.

Útoky na Českú republiku vysvetľujú hackeri slovami nižšie:

„Práve sme sa dozvedeli, že na vojenskom cvičisku Libavá v Českej republike bude čoskoro cvičiť 4000 ukrajinských vojakov. Zároveň, na konci roku 2022, prvá skupina ukrovojakov už tento proces dokončila. Je logické, že ruské úrady takéto praktiky na území Európskej únie ostro odsudzujú. Navyše v Českej republike sa čoskoro budú konať prezidentské voľby a my sme sa ich rozhodli „zúčastniť“.“, uviedli hackeri 11. januára na sociálnej sieti Telegram.

Z vyjadrení hackerov na sociálnej sieti Telegram je zrejme, že útokom čelia aj ďalšie krajiny vrátane Lotyšska či Dánska.

Je zjavné, že útoky hackerov majú politický podtón. Pre tých, ktorí nevedia, tak celý demokratický svet odsúdil inváziu Ruska na Ukrajinu. Ruskí hackeri s cieľom demoralizovať partnerov Ukrajiny útočia na členov NATO a Európskej únie, ktorí podporujú Kyjev.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close